Czeskie filmy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Czeskie filmy

„Diamenty nocy”

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza przegląd prezentujący arcydzieła czeskiej nowej fali – nurtu, który na zawsze zmienił oblicze światowej kinematografii.
Czeska nowa fala to ruch filmowy, który powstał w latach 60. XX wieku w Czechosłowacji. Charakteryzował się innowacyjnym podejściem do narracji filmowej, odważnym eksperymentowaniem z formą oraz głęboką refleksją nad rzeczywistością społeczną i polityczną. Twórcy, często inspirowani francuską nową falą, wykorzystywali unikalny styl, łącząc surrealistyczne obrazy, czarny humor i poetycką symbolikę, by krytykować autorytarne rządy i absurdy codziennego życia. W efekcie powstały filmy, które do dziś zachwycają swoją oryginalnością i głębią artystyczną, stanowiąc niezwykle ważny wkład w historię kina.

Przegląd odbywa się w sali Odeon i realizowany jest we współpracy z Czeskim Centrum Warszawa.

Program

5 czerwca g. 19 | „Diamenty nocy” (1964)
Pełnometrażowy debiut Jana Němca powstał na podstawie opowiadania Arnošta Lustiga „Ciemność nie ma cienia”. W prostej historii dwóch bezimiennych młodych mężczyzn, którzy uciekają z transportu zmierzającego do obozu koncentracyjnego, twórcy filmu bardzo sugestywnie i z oryginalną siłą artystyczną oddali stany i uczucia ludzi walczących o życie w sytuacji granicznej.

12 czerwca g. 19 | „Palacz zwłok” (1968)
Jednym z najważniejszych tytułów w filmografii reżysera Juraja Herza była adaptacja powieści „Palacz zwłok” Ladislava Fuksa z 1967 roku. Głównym bohaterem opowieści jest Karel Kopfrkingl, pracownik krematorium, który kocha swoją pracę i rodzinę - tak bardzo, że łączy te dwie rzeczy i postanawia z miłością i profesjonalizmem pozbyć się żony i dwójki dzieci.

19 czerwca g. 19 | „Małgorzata, córka Łazarza” (1967)
Filmowa rapsodia Františka Vláčila, oparta na powieści Vladislava Vančury „Małgorzata, córka Łazarza” (1963), będąca przełomowym dziełem czeskiej kinematografii, to jedno z najważniejszych światowych dzieł z gatunku filmu historycznego. Rzadko zdarza się stworzyć obraz tak pełen twórczej energii, głębi myśli i emocji. Jego historia rozgrywa się w trudnych czasach połowy XIII wieku.

26 czerwca g. 19 | „Stokrotki” (1966)
Po swoim debiucie Věra Chytilová nakręciła jedno z kluczowych dzieł czechosłowackiej Nowej Fali, satyryczną groteskę „Stokrotki”, która zapoczątkowała jej współpracę ze scenarzystką Ester Krumbachovą oraz operatorem Jaroslavem Kučerą. To właśnie z tej bliskiej współpracy wynika wyjątkowość „Stokrotek” pod względem znaczenia i formy. Tytułowe „stokrotki” to dwie dziewczyny, które postanawiają być tak zepsute jak otaczający je świat.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej
  • 05-06-2024 godz 19:00
  • 12-06-2024 godz 19:00
  • 19-06-2024 godz 19:00
  • 26-06-2024 godz 19:00

Bilety

15 zł

Kategoria

Film

Adres

ul. Targowa 1/3

Kontakt

90-022 Łódź
tel. 668 392 452