Człowiek w dokumencie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Człowiek w dokumencie

31. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbędzie się w dniach 23–28 XI. Do obejrzenia jest 100 filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, rozmowy z ponad 40 gości z USA, Czech, Izraela, Azerbejdżanu i Polski. Projekcje i spotkania zaplanowano w Muzeum Kinematografii, w Fabryce Sztuki oraz online.
W konkursie filmów dokumentalnych o Grand Prix Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł oraz statuetkę Białej Kobry powalczy 15 tytułów. Filmy oceni jury w składzie: Kinga Dębska, Kaja Klimek, Monika Kotecka, Maciej Cuske, Jerzy Śladkowski. Podczas festiwalu o Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 5 tys. zł i Nagrodę Tygodnika Angora w wysokości 2,5 tys. zł rywalizować będą reportaże telewizyjne. Spośród 10 zgłoszonych najlepsze wybiorą: Alicja Grzechowiak, Dariusz Bugalski, Grzegorz Kuczek. Osiem reportaży wystartuje w Konkursie Reportaży Radiowych (jury: Lidia Lasota, Jan Smyk, Krzysztof Skowroński) o Nagrodę Prezesa Radia Łódź w wysokości 5 tys. zł.

W sekcjach pozakonkursowych będzie można obejrzeć m.in. filmy o roli mediów, niekoniecznie tradycyjnych („Redakcja śledcza”, reż. Daniel Andreas Sager, „Ogniem pisane”, reż. Sushmit Gosh i Rintu Thomas, „Tysiąc małych ran”, reż. Ramona S. Diaz, „Dalekowschodnia golgota”, reż. Julia Sergina), o walce kobiet o swoje prawa („Zielona fala” reż. Angel Giovanni Hoyos, „Polki walczą o prawo do aborcji”, reż. Konrad Szołajski, „Życie Ivanny”, reż. Renato Borrayo Serrano), o skomplikowanej sytuacji na Bliskim Wschodzie („Wspólny cel”, reż. Shuki Gozhik, „Przed rewolucją”, reż. Dan Shadur).

Poza tym w programie znalazły się retrospektywy filmowe Jerzego Śladkowskiego oraz Nili Feller, filmy, które w zeszłych latach zostały uhonorowane Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń. W repertuarze przewidziano również reportaże telewizyjne sprzed lat głównie z Łodzi, a także dokumenty nakręcone w stanie wojennym. Gośćmi festiwalu będą twórcy prezentowanych filmów i reportaży oraz ich bohaterowie, a także dziennikarze m.in. Dariusz Rosiak (Raport o stanie świata), Maciej Okraszewski (Dział zagraniczny), Dariusz Bugalski (K3), Agnieszka Obszańska (Radio 357), Michał Oleszczyk (SpoilerMaster – podcast do słuchania po seansie).