Dla przyszłej branży filmowej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Dla przyszłej branży filmowej

Serio Pro to nowy projekt Festiwalu Kamera Akcja – 70 godzin profesjonalnych warsztatów dla młodych filmowców, cztery bloki tematyczne i dwie niezależne ścieżki edukacyjne, skoncentrowane wokół rozwoju pomysłów na  scenariusz serialu, a także przeprowadzające uczestników przez wszystkie etapy tworzenia filmu. Wszystko pod czujnym okiem uznanych w branży mentorów m.in. scenarzysty Wojciecha Nerkowskiego. Rekrutacja uczestników trwa do 4 lipca.
Serio Pro to największe warsztaty filmowe dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów stawiających swoje pierwsze kroki w produkcji filmowej, a także dla scenarzystów przed debiutem, którzy chcą rozwijać swoje pomysły na seriale pod okiem mentorów. Uczestnicy wydarzenia będą mogli podążać jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych: scenariusza serialu oraz tworzenia filmu. W drodze towarzyszyć im będą doświadczeni i uznani eksperci m.in. laureatka dwóch Oscarów Ewa Puszczyńska („Ida”, „Strefa interesów”), scenarzysta najpopularniejszych polskich seriali codziennych Wojciech Nerkowski („Pierwsza miłość”, „BrzydUla”, „M jak Miłość”) czy reżyser dźwięku Michał Kosterkiewicz („Informacja zwrotna”, „Klangor”, „Kruk”). Warsztatowicze zagłębią się w podstawowe reguły produkcji filmowej w czterech blokach tematycznych od preprodukcji do dystrybucji.

– Podczas Serio Pro uczestnicy poznają branżę kreatywną od A do Z. To coś więcej niż obóz filmowy. To przede wszystkim praca na własnych pomysłach, pobudzanie kreatywności, spora dawka wiedzy filmowej, masterclassy twórców oscarowych i canneńskich filmów oraz trzymiesięczny mentoring ekspertów – mówi Malwina Czajka, dyrektorka FKA.

Program Serio Pro podzielony jest na trzy etapy. Od 12 do 18 sierpnia uczestnicy ścieżki „tworzenia filmu” wezmą udział w głównej części wydarzenia, w trakcie której stworzą swój autorski film. To wtedy postawią pierwszy znak we własnym scenariuszu, zrealizują zdjęcia, podejmą wyzwanie postprodukcji filmowej i zobaczą efekty swojej pracy na dużym ekranie. Uczestnicy ścieżki „scenariusz serialu” będą z kolei rozwijać swoje serialowe pomysły pod okiem mentorów, zdobędą wiedzę o pracy w writers’ roomie, finalnie stworzą one pagery i zaprezentują swoje koncepcje przed producentami w spotkaniach one-to-one.

– Wyróżnikiem projektu jest zapoznanie uczestników z realiami produkcji filmowej na każdym etapie. Podkreślamy perspektywę różnych pionów filmowych i ich funkcji w tworzeniu filmu. Uczestnicy warsztatów zobaczą nie tylko, jak działa branża, ale przede wszystkim poznają osoby, które tę branżę tworzą – dopowiada Przemek Glajzner, dyrektor FKA.

Warsztatowicze wezmą udział w codziennych masterclassach, spotkaniach case study i konsultacjach, odwiedzą również studio postprodukcyjne, a także poznają branżę od środka – we wrześniu wezmą udział w wydarzeniach Industry podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (23-28.09). Finał warsztatów, połączony z blokiem poświęconym dystrybucji filmowej, odbędzie się podczas jubileuszowej 15. edycji Festiwalu Kamera Akcja.

Koszt uczestnictwa w warsztatach to 499 zł – ścieżka tworzenia filmu, 699 zł – ścieżka scenariusza serialu. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 lipca na stronie. Liczba miejsc jest ograniczona: do kursu zaproszonych zostanie jedynie 26 osób. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych oraz ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pierwsze wydarzenie Serio Pro już w czerwcu, na jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. Organizatorzy wiedzą, że teamwork to podstawa pracy z filmem, dlatego 12 czerwca o g. 12 połączą siły z Koszalińskim Festiwalem Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (10-15.06) i prześledzą praktyki zespołowej pracy nad debiutami filmowymi. Zaproszeni do dyskusji twórcy i twórczynie pełnometrażowych filmów konkursowych Festiwalu Młodzi i Film Maja Pawlikowska („Tyle co nic”), Agnieszka Elbanowska („Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”), Michał Krzywicki („Camper”) i Michał Kosterkiewicz jr („Błazny”) opowiedzą, w jaki sposób przebiegała dynamika współpracy z ekipą od preprodukcji do postprodukcji.
  • do 04-07-2024

Kategoria

Film