Dokumenty w drodze | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Dokumenty w drodze

W dniach 25 VI - 1 VII Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na cykl „Dokumenty w drodze", w ramach którego będziemy podróżować po ośrodkach kultury w województwie łódzkim. Widzowie mogą liczyć na projekcje filmów dokumentalnych i spotkania z reżyserami. Wstęp wolny.
Filmy dokumentalne wzbudzają w nas emocje, których na co dzień nie doświadczamy, pozwalają zobaczyć życie inne od tego, jakie znamy, skłaniają do refleksji, na które na co dzień brakuje nam czasu. Dają nam możliwość współuczestniczenia w pasjach innych ludzi, kibicowania im, gdy usiłują rozwiązać swoje problemy.

W programie:

"Jeden dzień dłużej", reż. Monika Meleń
25 VI, godz. 18, Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach


Uhonorowany m.in. w Los Angeles Nagrodą Hollywood Eagle Documentary Award, w Koszalinie Motylem za najlepszy film dokumentalny, na Prowincjonaliach we Wrześni Jańcio Wodnikiem za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. To film o miłości, która połączyła zmagającą się z zanikiem mięśni Małgosię i twardego gościa Krystiana. Oboje na przekór przeciwnościom wyruszają w podróż motocyklem do Rumunii. "Jeden dzień dłużej" to dokument o pragnieniu życia, chociaż oddech śmierci towarzyszy bohaterom na każdym kroku.

Po projekcji spotkanie z reżyserką. 

"Bezkrwawa rewolucja", reż. Łukasz Czajka
28 VI, godz. 18
Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie


Treść dokumentu zdradza jego podtytuł: Krótka historia Internetu w Polsce. O Internecie opowiadają naukowcy, badacze i osoby zafascynowane technologicznym przełomem. Wśród bohaterów znajdują się również artystki i artyści, którzy wykorzystali Internet do promocji twórczości lub uczynili go swoim tworzywem. "Bezkrwawa rewolucja" z różnorodnych opowieści tka historię o nas wszystkich - polskich użytkownikach technologii, która połączyła świat na niespotykaną skalę. Wiemy, jakie otworzyła przed nami możliwości, lecz czy potrafimy nazwać zagrożenia?

Po projekcji spotkanie z reżyserem. 

"Bukolika", reż. Karol Pałka
1 VII, godz. 18
Gminne Centrum Kultury i Reakreacji w Krośniewicach


"Bukolika" została uhonorowana Nagrodą za Najlepszy Film Polski festiwalu Millenium Docs Against Gravity i Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Film ukazuje przewrotny obraz polskiej wsi, która z sielanką (tytułową bukoliką) niewiele ma wspólnego i przezwycięża stereotypowe myślenie - również o bohaterkach. Doceniamy kreacyjną formę, dzięki której z pozoru prosta opowieść o wiejskim życiu nabiera metafizycznego wymiaru - podkreślali jurorzy łódzkiego festiwalu. "Bukolikę" otwiera i zamyka utwór ukraińskiej grupy DakhaBrakha ze słowami: Wszyscy są dla ciebie, wszystko specjalnie dla ciebie. Czy to marzenie, czy rzeczywisty stan ducha bohaterek? - zastanawiał się na łamach Filmwebu Marcin Stachowicz.

Po projekcji spotkanie z reżyserem.