Festiwal Mediów w internecie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Festiwal Mediów w internecie

30. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu od 24 listopada. Przez sześć dni będzie można obejrzeć 87 filmów i 13 reportaży telewizyjnych, wysłuchać ośmiu reportaży radiowych i audycji towarzyszących, uczestniczyć w ponad 40 rozmowach z twórcami filmów i reportaży.
Wszystko to w internecie (większość dostępna bezpłatnie) na www.czlowiekwzagrozeniu.pl i www.dafilms.pl. Obchody jubileuszu zostały odłożone na czasy po pandemii.

Festiwal to nie tylko intelektualne i emocjonalne pochylenie się nad współczesnością, ale także filmowa i reporterska uczta. Głównym punktem programu jest konkurs filmów dokumentalnych, a w nim 25 tytułów nakręconych w 2019 i 2020 roku, wśród których znajdą się zarówno filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, jak i skromniejsze, ale za wszech miar godne obejrzenia propozycje. Oceni je jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Natalia Koryncka-Gruz, Tadeusz Sobolewski, Łukasz Czajka, Adam Wyżyński. Do zdobycia:
- Grand Prix Nagroda Miasta Łodzi i statuetka Białej Kobry - 15 tys. zł
- Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury - 10 tys. zł
- Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich - 5 tys. zł
- Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przełamywanie zagrożeń - 5 tys. zł
- Medal Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense

W konkursie reportaży telewizyjnych znajdzie się 13 produkcji (z Polsatu, TVN, TVP i od niezależnych producentów) udowadniających, że niezależne i wrażliwe na krzywdę ludzką dziennikarstwo ma głęboki sens, wykraczający poza ideologiczne podziały. Oceni je jury w składzie: Monika Meleń, Tomasz Patora, Piotr Szczepański. Konkurs reportaży radiowych obejmie osiem aktualnych propozycji z rozgłośni publicznego radia z różnych zakątków Polski, uzupełnionych dwoma dodatkowymi wydarzeniami przybliżającymi sztukę reportażu radiowego. Jury tego konkursu tworzą: Katarzyna Błaszczyk, Monika Hemperek, Agnieszka Pacho, Dariusz Szewczyk, Waldemar Wiśniewski.

Organizatorzy festiwalu proponują również pozakonkursowe projekcje 22 nowych i nieco starszych filmów łączących frapującą treść i atrakcyjną formę. Będą to produkcje podejmujace problemy współczesnego świata, takie jak wpływ represyjnych rządów na jednostkę, zanieczyszczenie środowiska, konflikty zbrojne w różnych częściach świata, bieda. Zaplanowano ponadto retrospektywę Andrzeja Fidyka, obejmującą pięć wybranych przez reżysera, mniej znanych filmów z lat 80., krytycznie portretujących rzeczywistość upadającego PRL, a w jednym wypadku rodzącego się nowego porządku. Będzie też przegląd twórczości izraelskich dokumentalistów Baraka i Tomera Heymannów, którzy w większości swoich filmów przybliżają problemy ludzi LGBT.

Jako uczta dla koneserów zapowiada się przypomnienie wszystkich 30 filmów nagrodzonych Białą Kobrą na poprzednich festiwalach „Człowiek w Zagrożeniu” (w 2016 roku przyznano dwie równorzedne Nagrody Główne). Będzie to podróż przez zmieniające się w treści i w formie kino dokumentalne wolnej Polski.