Filemy i Lemacje. Weekend z Lemem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Filemy i Lemacje. Weekend z Lemem

"Aisles - Fast" (Kolumbia 2021) reż. Silvia Prietov

Fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata. Już w ten weekend w klubokawiarni Pop’n’art przy placu Wolności odbędą się projekcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje”, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie dopełni wystawa plakatów filmowych w Galerii Opus przy Łąkowej.
„Filemy i Lemacje” to trzy dni z filmami inspirowanymi twórczością Stanisława Lema – tymi, do których scenariusze w latach 60. ubiegłego wieku pisał on sam, ale i najnowszymi produkcjami, które na nowo interpretują dorobek wybitnego pisarza i futurologa. 

– Chcieliśmy połączyć obchody Roku Lema z legendą Łodzi filmowej, stąd pomysł między innymi na międzynarodowy konkurs dla twórców animacji, przeprowadzony w tym roku online. Pomysł okazał sie trafiony, jeśli wziąć pod uwagę liczbę zgłoszeń z całego świata – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms i dodaje, że z 45 nadesłanych filmów jury wybrało 10 najciekawszych, które pokazane zostaną w sekcji konkursowej festiwalu.

Filmowych propozycji będzie więcej. – Zaprezentujemy nie tylko szerokie spektrum gatunków filmowych, ale także przywrócimy z niebytu interesujące dokonania kinematografii polskiej i światowej, w tym realizacje artystyczne, również te z łódzkim akcentem. Widz, zarówno ten w klubie, jak i uczestniczący w wydarzeniu online, będzie miał szansę skonfrontować filmy dawne ze współczesnymi, tradycyjne techniki filmowe z technikami nowoczesnymi – zapowiada dyrektor programowy festiwalu Piotr Kardas.

Wydarzenie otworzy w piątek 10 września „IKARIA XB1”. Ta czechosłowacka produkcja z 1963r.  w reżyserii Jindřicha Poláka miała być jedną z inspiracji dla Stanleya Kubricka przy pracy nad filmem „2001: Odyseja Kosmiczna”, a jej scenariusz odwołuje się do powieści „Obłok Magellana”.

Na sobotę 11 września zaplanowana została prezentacja konkursowa dziesięciu filmów konkursowych. O uznanie trzyosobowego jury (Łukasz Chmielewski, Piotr Napieralski, Joanna Jasińska-Koronkiewicz) i publiczności powalczą między innymi węgierski „Escape Velocity” w reżyserii Tamása Rebáka, kolumbijski „Aisles – Fast” w reżyserii Silvii Prietov, meksykański „It Was Only A Rock That Looked Like Someone”  Matissa Gonzaleza czy australijski „Tunable Mimoid” w reżyserii Vladimira Todorovica. Wieczór zakończy „Głos Pana” – węgierski film z 2018 roku, zrealizowany na podstawie powieści Stanisława Lema pod tym samym tytułem.

Niedziela 12 września należeć będzie do „Lemacji”. – Choć wyobraźnia Lema wydaje się wprost stworzona dla filmu animowanego, w rzeczywistości jednak powstało niewiele animowanych adaptacji jego twórczości – podkreśla Piotr Kardas. – Nasze „Lemacje” to przywołanie tych kilku znaczących obrazów ukazujących różnorodność technik i poetyk w podejściu do twórczości tego samego autora – wyjaśnia i dodaje, że dwa pierwsze filmy animowane powstały do oryginalnych scenariuszy samego Lema. Są to zrealizowane w latach 60.: „Wycieczka w kosmos” i „Pułapka” w reżyserii Krzysztofa Dębowskiego. 

Nie zabraknie nowszych produkcji, takich jak „Maska” z 2010 roku w reżyserii Braci Quay, „Golem” z 2012 roku w reżyserii Patricka McCue’a i Tobiasa Wiesnera czy „Doradcy Króla Hydropsa” – film Natalii Brożyńskiej z 2016 roku.

Na zakończenie zaprezentowany zostanie „Kongres” Ariego Folmana. W „Kongresie” zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana”, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. „Kongres” to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

Zorganizowany w formule hybrydowej Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje” odbędzie się w dniach 10–12 września w klubie Pop’n’Art przy placu Wolności oraz online. Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Podobnie jak na wystawę „Plakat/Lem/Re-konfiguracje”, którą przez miesiąc od 10 września można będzie oglądać w Galerii Opus. Prezentowane prace powstały w ramach konkursu na plakat filmowy, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms we współpracy z łódzką Akademią Sztuk Pięknych. Kuratorami wystawy są dr hab. Łukasz Chmielewski i dr Aleksandra Sumorok z ASP, którzy też koordynowali przebieg artystycznych zmagań.

materiały prasowe
  • 10-09-2021
  • 10-09-2021 - 10-10-2021
  • 11-09-2021
  • 12-09-2021

Kategoria

Film