Filmowa podróż do Francji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Filmowa podróż do Francji

Kino Charlie oraz Institut Français Pologne organizują 10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Będzie to podróż po filmowej Francji. W programie znalazły się premiery i przedpremiery filmowe, filmy pokazywane na międzynarodowych festiwalach i te, które zdobyły nominacje i nagrody Cezara francuskiej Akademii Filmowej.
Zaprezentowane zostaną m.in. „Ból” (reż. Emmanuel Finkiel) - adaptacja prozy Marguerite Duras, tegoroczny francuski kandydat do Oscarów; „Wymarzony” (reż. Jeanne Herry), który otrzymał aż siedem nominacji do Cezarów, czy „Bécassine” (reż. Bruno Podalydés) ciepła rodzinna komedia o na pozór nieporadnej guwernantce na podstawie kultowego francuskiego komiksu o tym samym tytule.

Program

22 maja g. 19
„NIEZATAPIALNI”
reż. Gilles Lellouche
komedia, Francja 2018, 122'
Grupa mężczyzn po czterdziestce, u progu kryzysu wieku średniego, tworzy pierwszą w historii męską drużynę pływaków synchronicznych. Pomimo sceptycyzmu i szyderstw otoczenia, z zapałem trenują pod okiem Delphine - byłej gwiazdy wodnego baletu. Razem rozpoczynają niezwykłą przygodę, która pomoże im uporać się z własnymi problemami, podbuduje ich poczucie własnej wartości, a także pozwoli lepiej zrozumieć siebie i innych.

23 maja g. 19
„NA WOJNIE”
reż. Stéphane Brizé
dramat, Francja 2018, 113'
Laurent Amédéo, pracownik fabryki części samochodowych Perrin Industrie, organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy klasa robotnicza wytrwa solidarnie na stanowisku? Czy Laurent okaże się liderem potrafiącym zjednoczyć wszystkich w imię wspólnej walki?

24 maja g. 17.30
„Tajemnica Henriego Picka”
reż. Rémi Bezançon
dramat, komedia, Belgia, Francja 2019, 100'
Intryga filmu skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w bibliotece na prowincji. Jako jego autor podpisany jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony przez rodzinę i znajomych raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche'a. Mężczyzna publicznie podważa autorstwo powieści, przez co traci żonę i pracę. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

25 maja g. 17
„WYMARZONY”
reż. Jeanne Hennry
dramat, komedia, Belgia, Francja 2018, 115'
Alice od lat marzy o dziecku, ale wie, że nigdy nie będzie mogła urodzić. Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany przez nastoletnią matkę. Jean od lat prowadzi tymczasowy dom dla dzieci czekających na swoich nowych rodziców. Losy tej trójki splotą się w opowieści o poszukiwaniu miłości i własnego miejsca na ziemi.

26 maja g. 15
„NA ZAWSZE RAZEM”
reż. Mikhaël Hers
dramat, Francja 2018, 107'
Współczesny Paryż. 24-letni David żyje z dnia na dzień. Utrzymuje się z dorywczej pracy i ciągle odkłada na później poważne decyzje. Kiedy jego siostra ginie w tragicznych okolicznościach, David musi zaopiekować się małą siostrzenicą.

27 maja g. 16.45
„BÓL”
reż. Emmanuel Finkiel
dramat, Belgia, Francja, Szwajcaria 2017, 127'
Czerwiec 1944 r. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.

28 maja g. 17.30
„DOM NAD MORZEM”
reż. Robert Guédiguian
dramat, Francja 2017, 107'
Piękna willa w malowniczej zatoce w okolicach Marsylii. Przy umierającym ojcu gromadzi się trójka jego dorosłych dzieci: Angela, aktorka mieszkająca w Paryżu, Joseph, który przyjeżdża z dziewczyną młodszą od niego o połowę, oraz Armand, który jako jedyny pozostał w Marsylii, aby prowadzić rodzinną restaurację. Spotkanie po latach zakłóca pojawienie się niespodziewanych przybyszy z zatopionej łodzi.

29 maja g. 20
„BÉCASSINE”
reż. Bruno Podalydés
komedia, Francja 2018, 91'
Adaptacja kultowego francuskiego komiksu dla dzieci. Becassine, guwernantka o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża, musi stawić czoła podstępnemu lalkarzowi i uratować markizę de Grand-Air przed bankructwem.