Filmowi Akwizytorzy w ŁDK | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Filmowi Akwizytorzy w ŁDK

W ŁDK pierwszy od prawej Patryk Krawczyk. Fot.P.Reising

Można powiedzieć, że Nowy 2020 Rok w Łódzkim Domu Kultury zaczął się filmowo. W dniu 2 stycznia ekipa filmowa zajęła pomieszczenia na II piętrze budynku przy ul. Traugutta 18...
Reżyserem i scenarzystą filmu pod roboczym tytułem „Akwizytorzy” jest Patryk Krawczyk, absolwent PWSFiT w Łodzi. W wypowiedzi dla czytelników „Kalejdoskopu” stwierdził, że powstający obraz będzie czymś pomiędzy komedią a dramatem. Zawierać też będzie wątki sensacyjne. Ten 30-minutowy film, którego cel powstania jest czysto artystyczny, przeznaczony będzie do prezentacji na festiwalach filmowych.
- Ma stanowić – dodaje - przede wszystkim katharsis dla młodych ludzi przytłoczonych piętrzącymi się obowiązkami, problemami, monotonią, opiniami innych i odpowiedzialnością, która wcześniej na nich nie ciążyła.

Kierowniczka promocji Maria Jacek przedstawiła nam w zarysie fabułę filmu:
- Dwudziestodwuletni akwizytor Ziemowit poznaje młodego świadka Jehowy MC Łodygę. Wspólnie wymyślają misterny plan, który ma im zapewnić szacunek, sławę i bogactwo. Czy odniosą sukces? Przekonamy się oglądając film. Pewni możemy być jednak zaskakujących zwrotów akcji i nieprzewidywalnej fabuły.

Kierownik produkcji Adrian Cieszkowski podkreśla aspekt stylistyczny przedsięwzięcia. Cała opowiadana w filmie historia związana jest z obszarem łódzkich Bałut, z klimatem, który powoli już zaczyna zanikać.
- Jeszcze udało się nam znaleźć obskurne stare klatki schodowe – mówi - czy inne zaniedbane zaułki. I paradoksalnie wszystkie takie miejsca bardzo nas cieszyły.

Twórcy filmu to ludzie młodzi, lecz już z pewnym doświadczeniem. Dzieło jest finansowane ze środków własnych, ale przede wszystkim poprzez crowdfunding, czyli społeczną zbiórkę pieniędzy. Przedsięwzięcie wsparli też liczni partnerzy tacy jak Studenckie Radio ŻAK, magazyn Magiel, czy siłownia Chilli Fitness. Ponadto udało się nawiązać współpracę ze sponsorami m.in. TME - Transfer Multisort Elektronik, Salonem „Barbara” , restauracją „Ciągoty i Tęsknoty”... Mimo to większość ekipy pracuje całkowicie za darmo.

Główne role w filmie grają Filip Łeszega oraz Mateusz Głowacki. Ten pierwszy to aktor z Warszawy,  który obecnie kończy studia w Szkole Aktorskiej Machulskich. Natomiast Mateusz jest naturszczykiem o dużym doświadczeniu scenicznym, lecz nie jako aktor, lecz didżej!
- Jest on prawdziwym mistrzem improwizacji - stwierdza reżyser Patryk Krawczyk.

Ponadto na ekranie pojawią się aktorzy z łódzkich teatrów. Z Teatru Jaracza zobaczymy Michała Staszczaka, który jest nie tylko aktorem, lecz również prorektorem Łódzkiej Szkoły Filmowej. A Teatr Powszechny reprezentuje Magdalena Zając.

Zdjęcia do filmu „Akwizytorzy” rozpoczęły się 28 grudnia, a ich zakończenie planowane jest na 6 stycznia br. Poczynania ekipy filmowej można śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie, a także pod #akwizytorzy. Zakończenie produkcji przewidziane jest na maj-czerwiec 2020 roku. Reżyser myśli o zorganizowaniu w Łodzi uroczystej prapremiery z aktorami i wszystkimi twórcami, niewykluczone, że w Łódzkim Domu Kultury. Na koniec dodaje:
- Jeżeli byłoby to możliwe, z przyjemnością zorganizujemy tutaj pokaz.

Paweł Reising

Łódzki Dom Kultury

Kategoria

Film

Adres

ul. Traugutta 18
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.