Filmy w Szkole Filmowej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Filmy w Szkole Filmowej

„Kos”

Kino Szkoły Filmowej w Łodzi pokaże w lutym „Przejścia” - elektryzujący film o trójkącie miłosnym z Benem Whishawem, „Oponenta” - szwedzkiego kandydata do Oscara oraz „Kos” - hit polskiego kina ze Złotymi Lwami na koncie. Po pokazie filmu Pawła Maślony spotkanie ze scenarzystą Michałem A. Zielińskim i aktorem Piotrem Packiem, które poprowadzi Agata Gwizdała.
Repertuar Kina Szkoły Filmowej

15 lutego / g. 19 Gość: „Kos” reż. Paweł Maślona, 120’ Spotkanie z twórcami
22 lutego / g. 19 Emigracja: „Oponent”, reż. Milad Alami, 119’
29 lutego / g. 19 Tożsamość: „Przejścia”, reż. Ira Sachs, 91’

Scenarzysta i aktor o filmie „Kos”
„Kos” to opowieść o Tadeuszu Kościuszce, nieznana z podręczników historii, która została nagrodzona m.in. Złotymi Lwami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Paweł Maślona odrzuca schematy szkolnej czytanki o Kościuszce-bohaterze na rzecz tarantinowskiej opowieści utrzymanej w duchu Gombrowicza i Munka, a sam reżyser mówi, że to film o „rozerwanej wspólnocie”, którą można odczytać współcześnie. Producentem filmu jest Aurum Film, firma znana z takich tytułów jak „Boże ciało”, „Ostatnia rodzina”, „Żeby nie bolało”. Po seansie spotkanie z  Michałem A. ZIelińskim - pomysłodawcą i scenarzystą filmu oraz z Piotrem Packiem - aktorem grającym czarny charakter - Stanisława Duchnowskiego, przyrodniego brat Ignaca (Bartosz Bielenia).

Emigracja po szwedzku
„Oponent” to doceniony na Berlinale szwedzki kandydat do Oscara, stanowiący wyjątkowe połączenie thrillera politycznego i rodzinnego dramatu w epicentrum imigracyjnego kryzysu. Iman, utalentowany irański zapaśnik, musi uciekać z ojczyzny. Wraz z żoną i dziećmi trafia do pokrytej śniegiem Szwecji podzielonej kryzysem imigracyjnym. Na domiar złego trudna przeszłość i skrywane tajemnice nie dają o sobie zapomnieć. Choć codzienne problemy związane ze statusem społecznym wciąż stanowią główne zmartwienie Imana, do głosu dochodzi też walka z własną tożsamością. Premierowo pokazywany na Berlinale „Oponent” to drugi pełnometrażowy film Milada Alamiego, reżysera urodzonego w Iranie, który będąc dzieckiem, wraz z rodzicami uciekł z ojczyzny do Szwecji.

Trójkąt miłosny w gwiazdorskiej obsadzie
„Przejścia”, czyli o współczesnych związkach w wersji tylko dla dorosłych. Multikulturowy Paryż, a w nim troje kochanków uwikłanych w ryzykowną grę w pożądanie. Gwiazda europejskiego kina Franz Rogowski, rozsławiony filmem „Pachnidło” Ben Whishaw oraz znana z „Życia Adeli” i „Pięciu diabłów” Adèle Exarchopoulos tworzą w głośnym dramacie Iry Sachsa erotyczny trójkąt, w którym seks i uczucia dają wybuchową mieszankę. Jak na Paryż przystało, rewolucja zaczyna się w kawiarni. Świętujący zakończenie zdjęć filmowiec Tomas (Rogowski) poznaje Agathe (Exarchopoulos). Bez zastanowienia rzuca się w wir nowej namiętności, podczas gdy w mieszkaniu czeka na niego lojalny, wyrozumiały mąż Martin (Whishaw). Szukając osobistego spełnienia i emocjonalnych podniet, wszyscy troje eksplorują swoje ciała, uczucia i granice. Każde z nich będzie musiało zmierzyć się z pytaniami, na które nie są gotowi – i którym nie chcą stawiać czoła. Czy namiętność może iść w parze z pragnieniem założenia rodziny? Czy tworzymy relacje z miłości do kogoś, czy z miłości do siebie? Bezkompromisowy film o trójkącie i o nieokiełznanej miłości własnej, która potrafi zniszczyć każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu. „Przejścia” to odważne, ale jednocześnie zabawne i zmysłowe spojrzenie na współczesne relacje – dla widzów, którzy nie boją się spojrzeć w filmowe lustro.

Wstęp na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Młodzież szkolna, studenci i seniorzy mają wstęp wolny za okazaniem legitymacji. Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera Łódź, ul. Targowa 61/63.
Kino Szkoły Filmowej
  • 15-02-2024 godz 19:00
  • 22-02-2024 godz 19:00
  • 29-02-2024 godz 19:00

Kategoria

Film

Adres

ul. Targowa 61/63

Kontakt

kino.filmschool.lodz.pl