Jarmusch x 7 w Bełchatowie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

Jarmusch x 7 w Bełchatowie

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na przegląd "7xJarmusch w kinie Kultura", który rozpocznie się 20 XI o godz. 16.30 filmem „Nieustające wakacje”.
Kim jest Jim Jarmusch? Jednym z najbardziej znanych reżyserów niezależnych. Urodzony w 1953 roku w Akron w stanie Ohio. Studiował w szkole filmowej New York Univeristy i w Cinémathèque Française. Jego mentorem był Nicholas Ray (reżyser Buntownika bez powodu), u którego także asystował na planie. Laureat m.in. Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes za krótki metraż (Kawa i papierosy III, 1994) i zdobywca wielu innych nagród. Często wykorzystywane przez niego połączenie specyficznego, „suchego” poczucia humoru i statycznych scen stało się na tyle charakterystyczne, że określenie „jarmuschowski” jest dziś zrozumiałe na całym świecie.

W ramach przeglądu kino Kultura wyświetli siedem wczesnych filmów amerykańskiego mistrza.

Przegląd promuje artystyczny plakat autorstwa Andrzeja Klimowskiego, jednego z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.
 
Bilety do nabycia w kasie kina lub w systemie sprzedaży online Miejskiego Centrum Kultury.


Program przeglądu:


20-21.11.2021 (sobota–niedziela)

16:30 – „Nieustające wakacje”

Nowy Jork. Allie, turysta na nieustających wakacjach, spotyka szaleńców, maniaków i outsiderów, z którymi prowadzi krótkie rozmowy i załatwia interesy. Przyczynami jego miejskich podróży są bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności. Debiut Jarmuscha to portret pokolenia postpunka.

18:00 – „Inaczej niż w Raju”

Film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva, jej kuzyn Willie i jego przyjaciel Eddie. Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później - z braku lepszych zajęć - Willie i Eddie podążają jej śladem. Cała trójka wyrusza na Florydę, gdzie sprawy przybierają kiepski obrót.

19:30 – „Poza prawem”

Kultowa czarna komedia Jarmuscha, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. Trzech skazanych w więzieniu w Nowym Orleanie obmyśla plan ucieczki. W rolach głównych Tom Waits, John Laurie i Roberto Benigni.


27-28.11 (sobota-niedziela)

17:00 – „Mystery train”

W hotelu Arkada w Memphis, rodzinnym mieście Elvisa Presleya, zatrzymują się bohaterowie opowieści „Mystery Train” – dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli; Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału.

19:00 – „Noc na Ziemi”

Miejska odyseja przez pięć miast (Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Rzym i Helsinki). Taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia.


4-5.12 (sobota–niedziela)

17:00 – „Truposz”

Psychodeliczny western, w którym młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt (Gary Farmer), przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie.

19:15 – „Kawa i papierosy”

11 etiud przy stolikach z kawą i papierosami. W swoich - często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presley’u, czy latach XX w Paryżu.


10.12 (piątek)

18:00 – „Nieustające wakacje”

19.30 – „Inaczej niż w Raju”


11.12 (sobota)

16:00 – „Poza prawem”

18:00 – „Mystery train”

20:00 – „Noc na Ziemi”


12.12 (niedziela)

17:00 – „Truposz”

19:15 – „Kawa i papierosy”