KAFFKa w Krośniewicach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

KAFFKa w Krośniewicach

Co to jest KAFFKa? – Krośniewicki Amatorski Festiwal Filmów Komórkowych – rozszyfrowuje skrót Rafał Tomczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach organizującego festiwal. – Hasłem imprezy jest „Uśmiech”. Chcemy uruchomić myślenie kreatywne, nie tylko w zakresie realizacji zadanego tematu, ale także w kontekście telefonu komórkowego jako narzędzia, którego możliwości na co dzień wykorzystujemy zaledwie w 10 procentach.
Filmy do pierwszej edycji krośniewickiej KAFFKi można przesyłać do 17 kwietnia 2023 roku. 1 kwietnia zaplanowano natomiast warsztaty filmowe. – Są bezpłatne, dostępne dla każdego chętnego, a w tajniki filmowania wprowadzi uczestników Tomasz Sobczak, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. To niezależny twórca, reżyser, operator filmowy, montażysta, animator, scenograf, który współpracował między innymi ze zdobywcami Oscara – Breakthru Films oraz z łódzkim Se-ma-forem – opowiada dyrektor Tomczyk.

W konkursie mogą startować zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Filmy, których twórcami będą dzieci i młodzież, powinny trwać od 30 sekund do 5 minut. Te realizowane przez osoby pełnoletnie nie mogą być krótsze niż minuta i dłuższe niż 10 minut.

– Jednym z równie istotnych kryteriów jest wymóg, aby filmy były kręcone w poziomie, bowiem chcemy wskazać inne możliwości przekazu niż te, które daje TikTok – mówi Rafał Tomczyk. – Filmy zgłoszone do konkursu powinny opowiadać jakąś historię. Mogą być realizowane w dowolnym gatunku filmowym, również jako filmy dokumentalne.

Organizatorzy określają też minimalną jakość filmu: HD (HD READY), 1280x720 pikseli. Podczas realizacji można korzystać z zewnętrznych urządzeń wspomagających: statywów, lamp, stabilizatorów obrazu, kotar odblaskowych. Montować i udźwiękowiać filmy można w komputerze.

Spełnienie wymagań technicznych jest warunkiem koniecznym do zakwalifikowania filmu na konkurs, natomiast ocenie będzie podlegała oryginalność i kreatywność obrazu, sposób potraktowania tematu przewodniego, ogólny zamysł artystyczny oraz inscenizacja, montaż, dźwięk.

Szczegółowe warunki udziału w festiwalu zamieszczone są w regulaminie konkursu na stronie internetowej krosniewice.net, w zakładce „ośrodek kultury” – „aktualności”.

Finał festiwalu zaplanowano na 22 kwietnia. Oprócz pokazu nagrodzonych filmów odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu Krośniewickiej Orkiestry Dętej i Chóru A’CAPELLA. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną nagrody główne – ręcznie robione przez lokalnego artystę statuetki KAFFKi. Nie przewidziano nagród finansowych.

Pilotażowa edycja przedsięwzięcia kierowana jest do mieszkańców powiatu kutnowskiego oraz terenów z nim graniczących, ale dyrektor Tomczyk chciałby, żeby ewentualne kolejne KAFFKi będą miały wymiar wojewódzki.

Bogumił Makowski