Kamera Akcja - laureaci | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Kamera Akcja - laureaci

„The Hero”

Film „The Hero” w reżyserii Mileny Dutkowskiej otrzymał Nagrodę Główną w Międzynarodowym Konkursie Etiud i Animacji w kategorii Najlepsza Etiuda podczas zakończonego w czwartek Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Najlepszą animacją według Jury Głównego był film „Beast Among Us” w reżyserii Natalii Durszewicz.
W uzasadnieniu werdyktu jurorzy (Mateusz Adamczyk, Diana Dąbrowska, Mikołaj Góralik, Alicja Mazurkiewicz) napisali o „The Hero”: „Każdy z nas inaczej radzi sobie ze stratą najbliższej osoby. Ale to właśnie od naszych relacji z tymi, którzy odchodzą, zależy jak poradzimy sobie z ich śmiercią. Film, który postanowiliśmy nagrodzić, miłość i troska okazywana przez babcię swojemu wnukowi sprawiają, że wyrasta on na prawdziwego bohatera. Mimo traumatycznych przeżyć jest w stanie dzielić się dobrem ze słabszymi od siebie. Staje się tytułowym – The Hero. A my z tego onirycznego świata dziecięcej fantazji, która płynnie przenika się z rzeczywistością, możemy wynieść ważną życiową lekcję uważności na drugiego człowieka”. Nagrodą dla „The Hero” jest zgranie dźwięku w studiu Soundmaking oraz korekcja barwna w studiu Smakjam.

W tej kategorii jury przyznało wyróżnienie filmowi  „The Silence Of The River” w reżyserii Francescy Canepy za „stworzenie magicznej rzeczywistości, która na naszych oczach przeistacza się w metafizyczny rytuał. Za to, że po seansie – podobnie jak bohater opowieści – mamy ochotę powalczyć o nasze marzenia”. „The Silence Of The River” przypadła nagroda dystrybucyjna DAFilms wraz z promocja filmu.

Nagroda dla animacji przypadła „Beast Among Us” za: „stworzenie dzieła, które z  humanistyczną wrażliwością, odważnie i umiejętnie  operuje symbolami zaglądając w głąb duszy i docierając do archetypów w krótkiej przecież formie filmowej. Nastrój grozy i paranoi jest tutaj świadomie wybranym środkiem wyrazu wynikającym z mocno postawionego tematu. Film jest niezwykle dopracowany zarówno pod względem dźwiękowym jak i wizualnym, ale to co go wyróżnia to siła oskarżenia, odnosząca się do problemu z którym musi zmierzyć się cały świat”.

Jury główne przyznało także wyróżnienie w kategorii Najlepsza Etiuda filmowi „The Silence Of The River” w reżyserii Francescy Canepy za „stworzenie magicznej rzeczywistości, która na naszych oczach przeistacza się w metafizyczny rytuał. Za to, że po seansie – podobnie jak bohater opowieści – mamy ochotę powalczyć o nasze marzenia”.

W Międzynarodowym Konkursie Etiud i Animacji swoje nagrody przyznawało również Jury Młodych złożone z finalistów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Jonasz Różański, Zofia Szeliga, Maks Wieczorski uznali, że Najlepszą Etiudą dył film „Liberty” w reżyserii Joanny Różniak a Najlepszą Animacją - „Beast Among Us” w reżyserii Natalii Durszewicz.

W konkursie Krytyk Pisze Jury Krytyków w składzie: Marzena Bomanowska, Marcin Radomski, Bartosz Żurawiecki nagrodziło tekst Marcina Prymasa „Bez znieczulenia, jak tu można żyć?” – recenzja filmu „Gorączka”, który „stanowi dojrzałą próbę prześledzenia głównych tematów twórczości Kirilla Serebrennikova w oparciu o najnowszy film „Gorączka”. Autor odwołuje się z godną szacunku konsekwencją do wcześniejszych dokonań reżysera, opisując przejrzystym językiem prawdy osobiste i uniwersalne zawarte w kinie Rosjanina. W zaproponowanym ujęciu tematu udało się efektywnie połączyć refleksję filmoznawczą z obserwacjami socjologicznymi i kulturoznawczymi”. Tekst zostanie opublikowany w magazynie „Kino”.

W tym samym konkursie Jury Twórczyń nagrodziło tekst Julii Palmowskiej „Autoterapeutyczne zaplecza ciałości. Cielesność w „Titane” (2021) Julii Ducournau. Monikę Głowacką i Kaję Krawczyk-Wnuk w wyróznionej pracy  urzekło  „połączenie świadomości warsztatowej i językowej autora/ autorki z umiejętnym osadzeniem filmu w kontekście społecznym oraz własną nienachalną erudycją i wrażliwością. Bardzo ważne dla nas było, że autor/ autorka w swojej pracy przemówił/a własnym głosem a nie ograniczył/a się do technicznej analizy filmu i akademickich schematów”. Autorka otrzymała możliwość współpracy redakcyjnej z „Film&TV Kamera”.

Laureatem Konkursu Krytyk Mówi w głosowaniu publiczności został wybrany: Jarosław Tokarski za podcast „Celuloid i światło”. W nagrodę otrzymał 2-godzinną konsultację ekspercką z montażystą Karolem Kubiakiem.

Wszyscy laureaci tegorocznych konkursów Festiwalu Kamera Akcja otrzymają także roczny dostęp do międzynarodowej platformy poświęconej kinu artystycznemu Kinoscope oraz do zbiorów najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms.

Kategoria

Film