Kino młodych | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Kino młodych

„Błąd systemu”

Przegląd filmowy Brave Cinema – Kids in danger online. Przegląd nawiązuje do projektu edukacyjno-artystycznego Brave Kids. Projekcje będą dostępne bezpłatnie na platformie Think Film.
Program
5 grudnia – „Złodziejaszki”, reż. Hirokazu Koreeda (Japonia, 2018)
6 grudnia – „Błąd systemu”, reż. Nora Fingscheidt (Niemcy, 2019)
12 grudnia – „Zud”, reż. Marta Minorowicz (Niemcy/Polska, 2016)
13 grudnia – „Czerwony żółw”, reż. Michaël Dudok de Wit (Belgia/Francja/Japonia, 2016)

Akcja filmów toczy się w bardzo różnych sceneriach: w Tokio, w Niemczech, na mongolskim stepie oraz, w przypadku animacji „Czerwony żółw”, na bezludnej tropikalnej wyspie, skrywającej niezwykłą tajemnicę. Bohaterami są młodzi ludzie i dzieci mierzące się z różnego rodzaju wyzwaniami i dylematami, ale też przeżywające swoje radości i nadzieje.

„Złodziejaszki” to błyskotliwa i dość zaskakująca opowieść o trzypokoleniowej rodzinie z przedmieść stolicy Japonii, żyjącej z drobnych kradzieży. Z kolei „Błąd systemu" to niemiecki kandydat do Oscara. Przedstawia 9-letnią dziewczynkę próbującą przetrwać, wyrwać się z systemu placówek socjalnych i wrócić do matki, która jednak nie radzi sobie z córką. „Zud” opowiada o chłopcu z Mongolii, który ma odpowiedzialne zadanie: wygrać w wyścigu na dzikim koniu. Od tego zależy materialna przyszłość jego rodziny.

– Wybieramy filmy prezentujące osobiste historie, wypełnione realnymi emocjami, a jednocześnie ukazujące problemy współczesnego świata. W szerszym planie można je potraktować jak przybliżenie rzeczywistości, która często jest obecna co najwyżej na odległym horyzoncie, a przez to niedostrzegana. To filmy ciekawe dla każdego, kto interesuje się człowiekiem, zjawiskami kultury i procesami zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids, którego celem jest wspieranie i inspirowanie młodych ludzi z całego świata, często żyjących w trudnych warunkach ekonomicznych, kulturowych czy społecznych. 

Projekcje będą dostępne na platformie Think Film w godz. 17-21. Udział w przeglądzie jest całkowicie bezpłatny. By obejrzeć filmy w pierwszy weekend, wystarczy się zarejestrować do 4 grudnia do godziny 15.00: https://bit.ly/BraveCinema_Zapisy1.
Zgłoszenia na blok zaplanowany na kolejny weekend będą przyjmowane do 11 grudnia, również do godz. 15.