Kino po francusku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Kino po francusku

„JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ”

Najciekawsze francuskie filmy ostatnich lat zaprezentuje 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w kinie Charlie. W programie znalazły się m.in. komedia „Czysta jak śnieg” - współczesna interpretacja baśni o Królewnie Śnieżce z Isabelle Huppert w roli Złej Królowej, komediodramat „Prawdziwa miłość” - nagrodzona na Festiwalu w Wenecji historia ojca, który musi zająć się wychowaniem nastoletnich córek oraz „Dilili w Paryżu” - zdobywca Cezara dla najlepszego filmu animowanego w 2019 roku.
Program

8 lipca godz. 19
„JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ” | film otwarcia 11. PNKF
reż. Martin Provost, dramat, Francja 2019, 108'
Paulette wraz z małżonkiem prowadzą prywatną szkołę dla dziewcząt, w której nastolatki uczą się, jak być perfekcyjną żoną i panią domu. Niestety, po nagłej śmierci męża Paulette odkrywa, że szkoła jest na skraju bankructwa. Sytuacji nie ułatwiają feminizm i rewolucja seksualna, które z dnia na dzień zmieniają społeczeństwo i świat dokoła. Aby ratować szkołę, Paulette łączy siły ze swoją pierwszą miłością - André, ekscentryczną przyrodnią siostrą - Gilberte oraz surową zakonnicą Marie-Thérese. Nieoczekiwanie jednak sama zaczyna mieć wątpliwości co do własnych poglądów i przekonań.

9 lipca godz. 19
„CZYSTA JAK ŚNIEG”
reż. Anne Fontaine, komedia, Francja 2018, 95'
Claire, młoda kobieta o wielkiej urodzie, budzi zazdrość teściowej Maud, która posuwa się nawet do planowania morderstwa. Claire zostaje wyratowana z opresji przez tajemniczego mężczyznę, który zabiera ją na swoją farmę. Kobieta postanawia zostać w wiosce, co wywołuje poruszenie wśród mieszkańców. Wkrótce jej urokowi ulega siedmiu mężczyzn!

10 lipca godz. 17
„PRAWDZIWA MIŁOŚĆ”
reż. Claire Burger, komedia, Francja 2018, 98'
Od odejścia żony Mario sam zajmuje się domem i wychowywaniem swoich dwóch córek. 14-letnia Frida obwinia go o odejście matki. 17-letnia Niki marzy o niezależności. Tymczasem Mario wyczekuje powrotu partnerki.

godz. 19
„#TUITERAZ”
reż. Eric Lartigau, komedia, Francja 2019, 100'
Stéphane, szef kuchni, ma wszelkie powody, by czuć się spełniony. Dumny z dwóch dorosłych synów i za pan brat z wyrozumiałą eks-żoną, wiedzie spokojne życie mężczyzny w średnim wieku. Do chwili, gdy zupełnie przypadkiem, poznaje na Instagramie tajemniczą i piękną Soo z Korei. Ich Instagramowe kontakty nie mają końca. Pomimo dystansu i barier kulturowych świetnie się rozumieją. Pewnej nocy Stéphane decyduje się na spontaniczny i szalony wyjazd do Seulu.

11 lipca godz. 17
„CHŁOPIEC Z CHMUR”
reż. Nicolas Vanier, przygodowy, Francja 2018, 113'
Dla Thomasa, chłopca zanurzonego w świecie gier wideo, pomysł spędzenia wakacji z ojcem, zapalonym ornitologiem, wydaje się koszmarem. Gdy naukowiec oznajmia, że chce uczyć zagrożone wyginięciem dzikie gęsi migrowania, chłopiec myśli, że rodzic stracił rozum. Ale skazany na całodobową opiekę nad świeżo wyklutymi pisklakami chłopiec przywiązuje się coraz bardziej do skrzydlatych przyjaciół. Podniebna podróż z Norwegii aż do Francji jest nie tylko ostatnią szansą na przetrwanie przeuroczych ptaków, ale też przygodą życia dla Thomasa i wydarzeniem, którym emocjonowała się cała Europa.

godz. 19.30
„KLUB ROZWODNIKÓW”
reż. Michaël Youn, komedia, Francja 2020
Dotkliwie poturbowany przez życie małżeńskie, zdradzony przez swoją ukochaną żonę, Ben odzyskuje wolność, ale nie bardzo wie, co z nią zrobić. Na szczęście może liczyć na dawnego kumpla Patricka, dla którego rozwód to istna ucieczka z Alcatraz! Dopiero teraz czuje, że żyje i tego samego zamierza nauczyć Bena. Założony przez nich Klub Rozwodników to miejsce niekończącej się balangi, gdzie króluje wolna miłość, a długość trwania związku liczy się w godzinach. Ben okazuje się pojętnym uczniem, a odzyskaną radość życia podkreśla kolejnymi skandalicznymi wybrykami. Jednak gdy pozna pewną uroczą Marion, okaże się, że w sercu wciąż jest niepoprawnym romantykiem.

12 lipca godz. 17
„SYNOWIE”
reż. Félix Moati, komedia, Francja 2018, 90'
Joseph wraz z synami Jachimem i Ivanem tworzy trzyosobową, blisko związaną ze sobą rodzinę. Młodszy syn Ivan, gimnazjalista inny niż wszyscy, przechodzi akurat kryzys mistyczny. Buntuje się, widząc jak upadają jego dotychczasowe autorytety. Starszy Joachim nie może pogodzić się z ostatnim niepowodzeniem miłosnym, poważnie zaniedbując studia z psychiatrii. A ojciec postanawia zamienić udaną karierę lekarską na nieudaną karierę pisarską. Mimo niepowodzeń panowie bezustannie obdarzają się wzajemną uwagą, poszukując - czasem dość niezdarnie - miłości.

godz. 19
„BUNTOWNICZKI”
reż. Allan Mauduit, komedia, Francja 2018, 88'
Po piętnastu latach na Lazurowym Wybrzeżu była Miss Regionu powraca do rodzinnej miejscowości. Pozbawiona środków do życia, znajduje zatrudnienie w fabryce konserw, gdzie w obronie przed niechcianymi zalotami niechcący zabija własnego szefa. Świadkami wypadku są jej dwie współpracowniczki. Cała trójka już chce dzwonić po karetkę, gdy znajduje przy mężczyźni torbę pełną banknotów. Kobiety postanawiają podzielić się znaleziskiem. Dopiero wtedy wpadają w prawdziwe kłopoty...

13 lipca godz. 17
„DILILI W PARYŻU”
reż. Michel Ocelot, animacja, Belgia, Francja, Niemcy 2018, 95'
Paryż, czasy Belle Époque. Mała Dilili z Nowej Kaledonii w towarzystwie gońca Orela przemierza miasto trójkołowcem, prowadząc śledztwo w sprawie tajemniczych porwań małych dziewczynek. Spotyka wybitne osobistości epoki, które dają jej wskazówki. Odkrywa, że pod ziemią żyją bardzo źli ludzie: Panowie-Mistrzowie. Dwójka przyjaciół zawzięcie walczy o radosne życie, pełne światła i wzajemnej sympatii.

14 lipca godz. 19
„KOŁYSANKA”
reż. Lucie Borleteau, thriller, Francja 2019, 100'
Myriam i Paul są kochającym się małżeństwem z dwójką dzieci. Gdy Myriam postanawia wrócić do zawodu adwokata, para zaczyna szukać niani. Po surowym castingu zatrudniają Louise. Dzieci szybko przywiązują się do nowej opiekunki, która stopniowo staje się centralną postacią w rodzinie. Niania była dla nich wybawieniem... do czasu.

15 lipca godz. 19
„ARAB BLUES” | film zamknięcia 11. PNKF
reż. Manele Labidi, komedia, Francja, Tunezja 2019, 88'
Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Widzowie od początku kibicują szalonym planom psychoanalityczki. Kibicują też jej kolejnym pacjentom, którzy - wychowani w opresyjnej kulturze - wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.