Kino Szkoły Filmowej zaprasza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Kino Szkoły Filmowej zaprasza

„Anatomia upadku”

W każdy czwartek kwietnia łodzianie będą mogli zobaczyć cztery ważne tytuły - nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes „Anatomię upadku” Justine Triet z elektryzującą rolą Sandry Hüller („Strefa interesów”, „Toni Erdmann”), obsypaną nagrodami słodko-gorzką opowieść Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”, wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji „20 dni w Mariupolu” Mstyslava Chernova oraz „Sadu dziadka” Karola Starnawskiego, dokumentu, w którym towarzyszymy młodej Polce w wędrówce przez Wołyń. Widzowie ostatniego filmu spotkają się z jego twórcami.
Złota Palma z Cannes do Kina Szkoły Filmowej
„Anatomia upadku” to absolutne filmowe wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i dwóch Złotych Globów, a także Złotej Palmy w Cannes. Mistrzowski thriller z pełną napięcia intrygą opowiada nie tylko o śledztwie w sprawie morderstwa. Jest niepokojącą podróżą w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej nominowana do Oscara fenomenalna Sandra Hüller. Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go żona Sandra? Śledczym brakuje dowodów, brakuje również świadków. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: Czy to zrobiła?

Humor, wzruszenie, głęboki humanizm
Jeden z ważniejszych twórców współczesnego kina europejskiego Aki Kaurismäki powrócił w wielkim stylu z kolejną doskonałą słodko-gorzką opowieścią, która podbija zarówno serca krytyków, jak i publiczności. Na naszych oczach kwitnie niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy z radiowych odbiorników, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę. Obsypany nagrodami film (dwie nominacje do Złotych Globów, Nagroda Jury na festiwalu w Cannes, pięć nominacji do Europejskich Nagród Filmowych czy Shortlista do tegorocznych Oscarów, a także wiele innych wyróżnień i nagród) to niezwykle urokliwa opowieść o życiowych outsiderach. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji
„20 dni w Mariupolu” to nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. To bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć, przeszywający, pełen pasji akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.

Spotkanie z reżyserem dokumentu
Dokument absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Karola Starnawskiego to opowieść o Karolinie, młodej Polce, która wyrusza na wędrówkę przez Wołyń, skąd pochodzi jej rodzina. Jej krewni zostali zamordowani podczas tzw. rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Karolina wędruje pieszo, towarzyszy jej z kamerą ukraiński operator Oleksandr, a ona zmaga się z bólem traumy. Bohaterowie rozmawiają z mieszkańcami Wołynia o przeszłych wydarzeniach. To film o okruchach dobra, o pamięci i godzeniu się z własną przeszłością. To głos młodego pokolenia w procesie pojednania polsko-ukraińskiego. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Karolem Starnawskim.

Program
4 kwietnia g. 19
Anatomia upadku reż. Justine Triet, 150’

11 kwietnia g. 19
Opadające liście reż. Aki Kaurismäki, 81’

18 kwietnia g. 19
20 dni w Mariupolu reż. Mstyslav Chernov, 94’

25 kwietnia g. 19
Sad dziadka reż. Karol Starnawski, 72’ GOŚĆ: Karol Starnawski

Wstęp na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Młodzież szkolna, studenci i seniorzy mają wstęp wolny za okazaniem legitymacji. Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera Łódź, ul. Targowa 61/63.
Kino Szkoły Filmowej
  • 04-04-2024 godz 19:00
  • 11-04-2024 godz 19:00
  • 18-04-2024
  • 25-04-2024

Kategoria

Film

Adres

ul. Targowa 61/63

Kontakt

kino.filmschool.lodz.pl