Klatka po klatce | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Klatka po klatce

Cykl 13 bezpłatnych wirtualnych spotkań poświęconych tajnikom tworzenia animacji poklatkowej. Poprowadzą je mistrzowie polskiej animacji. 40-minutowe wideo opowieści będą publikowane od 27 lipca do 7 września w poniedziałki i czwartki o g. 18.30 na Facebooku i Youtube MOMAKIN.
„Klatka po klatce. Tajniki pracy twórców” to seria 13 opowieści o wybranym aspekcie animacji. Każda z nich będzie bogato ilustrowana zdjęciami i materiałami making of z procesu produkcji, co pozwoli zajrzeć za kulisy tworzenia animacji, odkryć tajemnice produkcyjnej kuchni i zrozumieć materię języka filmowego. Cykl webinariów przybliży pasjonatom animacji pojęcia z nią związane, takie jak: kadrowanie, plan filmowy, kompozycja obrazu, perspektywa, ruch kamery, oś filmowa, ujęcie, scena czy montaż.

Do współpracy zostali zaproszeni doświadczeni eksperci – artyści specjalizujący się w realizacji filmów w stop motion, czyli animacji poklatkowej. Magda Bieszczak, zatrudniona w amerykańskim studiu Laika, współtwórczyni sukcesów Tima Burtona czy Wesa Andersona, opowie między innymi o tym, jak jej adoptowany pies stał się pierwowzorem postaci Reksa – bohatera „Wyspy psów”. Sylwia Nowak zdradzi, co kryje się pod pojęciem animacyjnej charakteryzacji. Zarosty, futra, pióra – wszystko to wymaga niezwykłej precyzji od osoby modelującej zewnętrzną warstwę postaci grającej w filmie.

– Praca przy filmie animowanym poddaje próbie cierpliwość twórcy, a jednocześnie jej efekty wynagradzają włożony trud i dają satysfakcję – mówi Sylwia Nowak, jeden z gości projektu, prowadząca webinar „Jak dokleić brodę babci, by stała się dziadkiem – o charakteryzacji lalki animacyjnej”. – Rozmowa z artystami zawsze daje bliższe spojrzenie na realia procesu twórczego – dodaje.

Wśród prelegentów są również Piotr Knabe i Marcin Zalewski mający w swoim portfolio wiele produkcji lalkowych, w tym „Wyspę psów” czy nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” w reżyserii Suzie Templeton. Pojawią się również twórcy związani z „Rodziną Treflików”: Marcin Jasiński, Bartosz Kotarski, Piotr Kubiak oraz Piotr Ficner, którego webinar otworzy cykl. Uznany animator opowie o tym, w jaki sposób lalka „gra” w scenografii i jakim wyzwaniem potrafią być sceny zbiorowe.

Po emisji każdego odcinka organizatorzy zapraszają na spotkanie online z twórcą, podczas którego będzie można szczegółowo dopytać o zagadnienia związane z danym tematem. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”. Partnerem projektu jest Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.