Laureaci na wielkim ekranie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Laureaci na wielkim ekranie

„Biała odwaga”

Festiwalowi Szkół Teatralnych towarzyszy przegląd najnowszych filmów z udziałem aktorów i aktorek nagaradzanych w ostatnich latach na festiwalu. Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami. Gośćmi przeglądu będą m.in.  Filip Pławiak, Edyta Torhan i Jakub Sierenberg, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski.
Program

21 maja, godz. 18, Kino Kinematograf (Muzeum Kinematografii)
„BŁAZNY”, reż. Gabriela Muskała
Pokaz specjalny filmowego dyplomu aktorskiego
Goście: Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski (autor muzyki), Magdalena Dwurzyńska, Jan Łuć, Karolina Kostoń, Klaudia Koścista. Prowadzący: Łukasz Maciejewski.
Studenci Wydziału Aktorskiego dowiadują się, że ich film dyplomowy nakręci znany reżyser Gajda. Ta wiadomość elektryzuje ich - każdy chce się znaleźć w obsadzie. Gajda pojawia się sporadycznie. Zostawia studentom kamerę - pod jego nieobecność mają nagrywać improwizowane sceny wokół tematu zazdrości i rywalizacji oparte na historii Kaina i Abla oraz Balladyny i Aliny. Zaczynają się próby, poznajemy osobowości studentów, ich marzenia, ambicje. Ujawniają się też dysproporcje w talentach aktorskich, różnice poglądów, majątkowe, zawiści, zaszłości, skomplikowane relacje uczuciowe. Skupiamy się na relacji czwórki bohaterów: Łukasza/Abla, Olo/Kaina, Julki/Balladyny i Alicji/Aliny. Na rywalizację zawodową nakłada się ta prywatna. Granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją powoli zaczyna się zacierać. Cała czwórka prowadzi grę o rolę w filmie, która przeradza się w grę o wszystko. Na imprezie dochodzi do starcia pomiędzy Łukaszem i Olo. Bójka wymyka się spod kontroli.

22 maja, godz. 18, EC1- Łódź / NCKF (wejście od ulicy Hasa), sala Odeon (3 p.)
„BIAŁA ODWAGA”, reż. Marcin Koszałka
Gość: Filip Pławiak. Prowadzący: Łukasz Maciejewski.
Koniec lat 30. XX wieku na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi. Gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

23 maja, godz. 18, EC1- Łódź / NCKF (wejście od ulicy Hasa), sala Odeon (3 p.)
„NORWEGIAN DREAM”, reż. Leiv Igor Devold
Goście: Leiv Igor Devold, Edyta Torhan, Jakub Sierenberg i Hubert Miłkowski. Prowadzący: Łukasz Maciejewski.
19-letni Robert wyjeżdża do Norwegii, aby spłacić rodzinne długi. Zaczyna pracę w przetwórni łososia, gdzie poznaje Ivara. Aby nie stracić pozycji w grupie, Robert ukrywa swoją fascynację kolegą. Gdy wybucha strajk polskich pracowników fabryki, Robert staje przed dylematem – ratować rodzinę i zostać łamistrajkiem czy dołączyć do Ivara i protestu?