Mama o Piotrkowie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Mama o Piotrkowie

W czwartek 12 grudnia miał premierę film „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku”. Opowiada on o związkach z Piotrkowem postaci historycznych, którzy stąd pochodzili, tu mieszkali, ukrywali się bądź byli z ważną wizytą. Twórcy wymieniają: Irenę Sendlerową, Stefana Grota Roweckiego, Karola Wojtyłę, Wincentego Witosa, Michała Rawitę-Witanowskiego, Konrada Nałęckiego, Stanisława Pomian Srzednickiego i Władysława Sikorskiego.
Film został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, stworzony przez piotrkowian i z udziałem piotrkowian. Uroczysty seans w kinie Helios poprzedziło spotkanie z twórcami, którzy opowiadali o pracy na planie i idei projektu. Ta była prosta - chodziło o pokazanie historii Piotrkowa i ludzi z nim związanych. Młodego gen. Władysława Sikorskiego zagrał Michał Owczarek, nauczyciel i pasjonat historii, Stanisława Pomian Srzednickiego (twórcę sądownictwa w niepodległej Polsce i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922) – były prezydent miasta Michał Rżanek, a Irenę Sendlerową – Anna Śliwińska, która użyczyła też twórcom własnego domu. Tu nagrywane były sceny dziejące się współcześnie, czyli gdy tytułowa mama opowiada córce o historii Piotrkowa.

– Zbieranie informacji podczas przygotowań do realizacji filmu było świetną zabawą, bo można było się wiele nauczyć. Wiele postaci znałem, ale dowiedziałem się na przykład, że z Piotrkowa pochodzi Konrad Nałęcki (reżyser serialu „Czterej pancerni i pies”) – przyznaje Michał Staszek, scenarzysta i reżyser „Opowiedz mi mamo”.

Film „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku” od niedzieli będzie można oglądać na platformie YouTube.

Kategoria

Film