Marczewski w Walk of Fame | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Marczewski w Walk of Fame

W łódzkiej Alei Sław przy Piotrkowskiej 70 podczas Festiwalu Transatlantyk odsłonięta zostanie gwiazda wybitnego reżysera, scenarzysty i pedagoga Wojciecha Marczewskiego. W trakcie festiwalu odbędzie się retrospektywa twórczości mistrza. Wojciech Marczewski, jego aktorzy i współpracownicy będą gośćmi Transatlantyku.
Retrospektywę otworzy pokaz pierwszego pełnego metrażu urodzonego w Łodzi Marczewskiego – filmu „Zmory”, adaptacji powieści Emila Zegadłowicza okrzykniętej jednym z najbardziej spektakularnych debiutów w polskim kinie. Reżyser otrzymał za nią m.in. nagrody na festiwalach w San Sebastian i w Gdyni. Kolejnym tytułem będą „Dreszcze” – niepokojący portret dorastania w epoce stalinizmu, nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie  oraz Nagrodą Główną Jury FPFF w Gdyni. Zaprezentujemy także legendarną, nakręconą w Łodzi „Ucieczkę z kina Wolność”. Głównym bohaterem jest cenzor – w tej roli genialny Janusz Gajos - którego dręczą wyrzuty sumienia oraz nietypowy strajk w tytułowym kinie. Dzieło zostało obsypane najważniejszymi laurami filmowymi w kraju. Pokazana zostanie też adaptacja powieści Pawła Huelle - „Weiser”, gdzie Wojciech Marczewski po raz kolejny podejmuje temat dojrzewania i piętna, jakie odciska przeszłość. Retrospektywę uzupełnią pokazy dwóch filmów telewizyjnych Wojciecha Marczewskiego: „Klucznik” oraz „Czas zdrady”.

Nowy bohater łódzkiej Alei Sław jest także znakomitym pedagogiem – wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od 1998 r. jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 2001 r. uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców w działającej od 2002 r, warszawskiej Szkole Wajdy, w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego.

Gwiazda Wojciecha Marczewskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Bezpośrednio po uroczystości, o godz. 13 Festiwal Transatlantyk oraz Łódź Miasto Filmu UNESCO zapraszają na master class z Wojciechem Marczewskim do Clubu 77 przy Piotrkowskiej 77.