Najważniejsze filmy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Najważniejsze filmy

Muzeum Kinematografii rozpoczyna nowy cykl: „Dekady kina 1919-2019”. Raz w miesiącu chronologicznie prezentowane będą najważniejsze filmy, a seans poprzedzi wykład. Cykl otworzy pokaz filmu „Madame DuBarry” w reżyserii Ernsta Lubitscha. W roli głównej wystąpiła legendarna Pola Negri.
„Madame DuBarry” to niemiecki dramat kostiumowy z 1919 roku, którego akcja dzieje się we Francji XVIII wieku. Jeanne, paryska modystka, odtrąca swego adoratora Armanda, by nawiązać romans z hrabią DuBarrym, rozpoczynając żywot kurtyzany. Wzbudza zainteresowanie króla Ludwika XV, ale by zostać jego kochanką, musi mieć tytuł szlachecki. Uzyskuje go poprzez małżeństwo z bratem swego dotychczasowego kochanka. Jako madame DuBarry i oficjalna metresa króla staje się jedną z najpotężniejszych kobiet we Francji, szczerze znienawidzoną przez paryski lud. Jednym z największych jej wrogów jest zlekceważony Armand, który poprzysiągł jej zemstę. Kiedy wybucha rewolucja 1789 roku, urażony mężczyzna zyskuje szansę odpłacenia za doznane krzywdy.

Pola Negri odniosła tą rolą pierwszy wielki sukces, a droga do Hollywood stanęła przed nią otworem. W postać króla wcielił się Emil Jannings. Film był zachwycającą epickim rozmachem ówczesną superprodukcją, chętnie oglądaną również poza granicami Niemiec. Dopatrywano się w nim odniesień do dokonującej się właśnie rewolucji bolszewickiej w Rosji.

Seans poprzedzi wprowadzenie Grzegorza Rogowskiego z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).