Nowe filmy znad Sekwany | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Nowe filmy znad Sekwany

„Rodeo”

Kino Charlie zaprasza na Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie przeglądu znalazły się m.in. wielki przebój francuskich kin: „Winny czy niewinny” Louisa Garrela (zdobywca Cezara za najlepszy scenariusz) z brawurową rolą Noémi Merlant (zdobywczyni Cezara dla najlepszej aktorki), pokazywany na festiwalu w Cannes ​​​​​​​i wyróżniony Nagrodą Louis-Delluc, intrygujący film o dojrzewaniu „Falcon Lake” w reżyserii Charlotte Le Bon, a także najnowszy film François Ozona – „Moja zbrodnia” – przewrotna, obsadzona w latach 30. komedia, w której  upominające się o prawa kobiet bohaterki grają: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder i Isabelle Huppert.
Program

2 czerwca
godz. 18.30
​​​„Rodeo”, reż. Lola Quivoron, Francja 2022, 110 min.
Obsada: Julie Ledru, Yanis Lafki, Louis Sotton
Gorący temperament i niezależność Julii sprawiają, że oddaje się pasji do motocykli i nielegalnych ulicznych wyścigów - rodeo. Chcąc udowodnić swoją wartość w ultra-męskiej społeczności motocrossowców, musi stawić czoła serii rosnących wymagań, które zdecydują o jej pozycji.

godz. 20.30
​​​​​​​„Houria”, reż. Mounia Meddour, ​​​​​​​Francja, Algieria 2022, 104 min.
Obsada: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Nadia Kaci
Houria jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację.

3 czerwca
godz. 18
​​​​​​​„Moja zbrodnia” (Mon crime), reż. François Ozon, Francja 2023, 102 min.
Obsada: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Fabrice Luchini, Isabelle Huppert,
Paryż, lata 30. Madeleine, młoda, piękna, utalentowana i bez grosza przy duszy aktorka, zostaje oskarżona o morderstwo sławnego reżysera. Z pomocą swojej najlepszej przyjaciółki Pauline, młodej bezrobotnej prawniczki, powołując się na akt samoobrony, zostaje uniewinniona. Zaczyna się nowe życie pełne sławy i sukcesów, do czasu, gdy prawda wychodzi na jaw…

godz. 20
​​​​​​​„Pacifiction” ​​​​​​​(Pacifiction - Tourment sur les îles), reż. Albert Serra, ​​​​​​​Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia 2022, 165 min.
​​​​​​​Obsada: Benoît Magimel, Pahoa Mahagafanau, Montse Triola
Kino totalne i hipnotyzujące, przesiąknięte ironią, gorzkim romantyzmem oraz atmosferą dekadencji. Historia podana w formie egzystencjalno-politycznego kryminału.

4 czerwca
godz. 14
​​​​​​​„Dzika banda” (La Petite bande), reż. Pierre Salvadori, Francja 2021, 106 min.
Obsada: Paul Belhoste, Mathys Clodion-Gines, Aymé Medeville
Wakacyjny czas w pięknej wsi na Korsyce. Piątka młodych kolegów ma pewien dylemat: Co zrobić z lokalną fabryką, która zanieczyszcza ich ulubioną rzekę? Ciężkie czasy wymagają drastycznych środków, a chłopcy postanawiają podjąć radykalne decyzje. Niestety, przygoda nie idzie zgodnie z planem…

godz. 18
„Winny czy niewinny” (L’Innocent), reż. Louis Garrel, ​​​​​​​Francja 2022, 100 min.
Obsada: Louis Garrel, Roschdy Zem, Noémie Merlant, Anouk Grinberg
Miłość nie zna granic. To przekonanie towarzyszy 60-letniej Sylvie, kiedy zakochuje się w Michelu, drobnym przestępcy mającym wkrótce wyjść z więzienia. Ku wyraźnemu niezadowoleniu syna kobiety para poważnie planuje wspólną przyszłość. Abel nie podziela optymizmu matki. Jest przekonany, że Michel prędzej czy później wróci do starych nawyków, i chce oszczędzić kobiecie kolejnych rozczarowań. Obmyśla plan, który ma sprawić, że pozna ona gorzką prawdę o swoim wybranku.

5 czerwca
godz. 18.30
„Falcon Lake”, reż. Charlotte Le Bon, Francja, Kanada 2022, 100 min.
Obsada : Joseph Engel, Sara Montpetit, Monia Chokri
Szesnastoletnia dziewczyna staje się dla młodszego o dwa lata chłopca kimś w rodzaju życiowej przewodniczki. Zabiera go na imprezy, przedstawia swoim nieco starszym znajomym, sprawiając tym samym, że nieśmiały z początku Bastien powoli się otwiera. Napięcie, jakie daje się wyczuć między bohaterami, podszyte jest z jednej strony ciekawością, zwłaszcza gdy Chloé opowiada przesiąknięte grozą historie, z drugiej - erotyczną fascynacją. Z każdym wspólnie spędzonym dniem, odbytą rozmową, spróbowaniem czegoś nowego więzy między nastolatkami tylko się zacieśniają.

6 czerwca
godz. 18.30
„Obietnice” (Les Promesses), reż. Thomas Kruithof, Francja 2021, 98 min.
Obsada: Isabelle Huppert, Reda Kateb, Naidra Ayadi
Clémence, nieustraszona burmistrz miasteczka niedaleko Paryża, kończy swoją ostatnią kadencję. Z pomocą swojego zaufanego pomocnika Yazida, odbyła długą walkę o miasteczko, które nękane było przez biedę, bezrobocie i slumsy. Jednak, kiedy dostaje propozycję zostania ministrem, jej ambicje dochodzą do głosu, kwestionując oddanie dla obywateli. Czy uczciwość i wyborcze obietnice będą silniejsze niż nowo odkryte ambicje?

7 czerwca
godz. 18.30
„Ochotnik”(Tirailleurs), reż. Mathieu Vadepied, ​​​​​​​Francja 2022, 100 min
Obsada: Omar Sy, Alassane Diong, Jonas Bloquet
1917. Bakary Diallo wstępuje do francuskiej armii, aby dołączyć do swojego siedemnastoletniego syna Thierno, który pod przymusem został wcielony do wojska. Ojciec z synem będą musieli stawić czoła horrorowi wojny. Thierno, zachęcony przez swojego oficera, zamierza udać się w samo serce bitwy i stać się prawdziwym mężczyzną. ​​​​​​​Ojciec zrobi wszystko, żeby sprowadzić syna z powrotem do domu.

8 czerwca
godz. 16.30
„Pan Klein” (Monsieur Klein), reż. Joseph Losey, Francja, Włochy 1976, 123 min.
Obsada : Alain Delon, Jeanne Moreau, Michael Lonsdale
Paryż, 1942. ​​​​​​​Robert Klein jest odnoszącym sukcesy marszandem, który z cynizmem wykorzystuje sytuację żydowskich obywateli. Aby uniknąć deportacji do Niemiec, Żydzi zmuszani są do sprzedaży m.in. swoich cennych dzieł sztuki. Pewnego dnia Klein otrzymuje zaadresowany do niego żydowski list. Okazuje się, że jest jeszcze jeden Pan Klein, który postanowił specjalnie podmienić ich tożsamości, aby ukryć antynazistowskie działania. Chcąc odkryć cel zamiany tożsamości, sam Klein ryzykuje aresztowanie przez Nazistów.