"Obłoki śmierci" na dużym ekranie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

"Obłoki śmierci" na dużym ekranie

"Obłoki śmierci - Bolimów 1915" to fabularyzowany dokument relacjonujący zapomnianą historię Bitwy pod Bolimowem. Była ona jedną z pierwszych bitew, podczas której użyto broni chemicznej. Film opowiada losy Polaków walczących w armiach zaborców. 5 XI obraz będzie miał premierę w kinach. Reżyserem jest Ireneusz Skruczaj.
Historia opowiedziana w filmie traktuje o pierwszowojennych walkach pozycyjnych w okolicach Rawki i Bzury w latach 1914-1915. Pod Bolimowem po raz pierwszy na froncie wschodnim użyto gazu bojowego. Ojcem rewolucyjnej na tamte czasy broni chemicznej był niemiecki naukowiec żydowskiego pochodzenia - prof. Fritz Haber. Jego odkrycie było początkiem prac nad cyklonem B, gazem, który podczas II wojny światowej był używany w obozach koncentracyjnych.

Do wrogich armii carskiej i pruskiej często przymusem wcielano Polaków. Średnio co piąty żołnierz jednej i drugiej strony był polskim żołnierzem. Na własnej ziemi Polacy musieli walczyć przeciwko sobie. To w dużej części Polacy doświadczyli ataku bronią chemiczną.

"Obłoki śmierci" - making of: https://www.youtube.com/watch?v=OEwMcfpOqhg

Premiera "Obłoków śmierci - Bolimów 1915" odbyła się w 2020 r. podczas Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Film był pokazywany na przeglądach i festiwalach. Zdobył następujące nagrody i wyróżnienia: Nagroda Specjalna Jury dla Filmu Dokumentalnego - Chicago, Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, Wyróżnienie Jury - Łagów, 49. Lubuskie Lato Filmowe, Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego - Cardiff, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Nagroda Publiczności - Łódź, 30. Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=IoyJm05gjkY

Dawid Brykalski


  • 05-11-2022

Kategoria

Film