Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych

Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych "Dialogi" / "Диалоги" to wydarzenie stawiające sobie za cel budowanie mostów ponad politycznymi zasiekami. To próba znalezienia porozumienia poprzez sztukę, głównie film i muzykę. Nieprzypadkowo gościem specjalnym drugiej edycji festiwalu będzie Białoruś, zaś cały festiwal otworzy projekcja filmu "Animatorzy dla Białorusi", zrealizowanego przez ponad 50 artystów z całego świata.
Program festiwalu podzielony został na trzy tematyczne dni. 

28 IX to Dzień Rosyjski, podczas którego znakomita rosyjska filmoznawczyni Dina Goder wprowadzi widzów do przygotowanego przez siebie programu najnowszej, niezależnej animacji rosyjskiej. 

29 IX to Dzień Białoruski, podczas którego zobaczymy filmy zrealizowane w Polsce przez białoruskich artystów, a następnie spotkamy się i porozmawiamy online/offline z autorkami trzech filmów: Sofyą Nabok, Aksinnią Semyanikhiną i Maryią Yakimovich. Na zakończenie dnia czeka nas retrospektywa wielokrotnie nagradzanej białoruskiej animatorki Yulii Ruditskaya. 

30 IX czeka nas spotkanie "Nos w nos z historią", czyli koncert Adama Frankiewicza do trzech klasyków Władysława Starewicza, projekcja docenionego m.in. przez publiczność Festiwalu Animator pełnometrażowego filmu "Nos lub spisek odmieńców" Andrieja Chrżanowskiego, koncert zespołu Korinnia i Przyjaciele, który przedstawi polskie, rosyjskie i białoruskie pieśni ludowe. Na zakończenie zobaczymy też efekt warsztatów animacji smartfonem "Dialogi z animacją", które online poprowadziła Natalia Spychała.

Dzień Rosyjski i Białoruski odbędą się w Klubie 6 dzielnica (Piotrkowska 102, Łódź). Spotkanie "Nos w nos z historią" - w Fabryce Sztuki w Łodzi (Tymienieckiego 3).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej RUSOFIL, Festiwal Animacji O!PLA, partnerzy: 6 dzielnica.

Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach X Otwartego Konkursu.