Premiera "Trwania" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Premiera "Trwania"

Łódzki Dom Kultury, fot. ATN

Uroczysta premiera najnowszej produkcji Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi - filmu "Trwanie" w reżyserii Jacka Schmidta - 24 XI o godz. 17.30 w kinie Szpulka. Będzie też spotkanie z twórcami i dyskusja nad filmem. Wstęp wolny.
Rozmowa z reżyserem o filmie

Jacek Schmidt
Reżyser filmów dokumentalnych. W latach 2015-2016 prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. 2 2019 roku odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Opis filmu:

Film "TRWANIE" w reżyserii Jacka Schmidta jest - mówiąc najkrócej - opowieścią o drzewach jako o "osobach" - na swój sposób czujących, przeżywających swoje choroby, procesy starzenia, a nawet nieszczęśliwe wypadki; bliskich i towarzyszących  człowiekowi od zarania dziejów, a mimo to często przez człowieka nadmiernie eksploatowanych, a nawet bezmyślnie niszczonych. Istotne przesłanie filmu zawiera się w krótkim haśle: "Drzewa trzeba pielęgnować, nie wycinać" - bo leży to w żywotnym interesie zarówno człowieka, jak i całego ekosystemu.

Dla osiągnięcia tak zamierzonej wymowy, narracja filmu skupia się na ukazaniu  specyficznej, wręcz emocjonalnej, relacji pomiędzy konkretnym człowiekiem - "chirurgiem drzew", a jego "drzewnymi pacjentami". Ów szczególny lekarz, to Marek Kubacki - zajmujący się przez ponad 30 lat pielęgnacją i ratowaniem sędziwych, często pomnikowych drzew zagrożonych wycinką w wyniku rozmaitych uszkodzeń
i procesów starzenia roślinnego organizmu. Dziś już emerytowany, wciąż jednak odwiedza wielu swoich pacjentów obserwując ich kondycję i stan zdrowia.

Obrazy z takich odwiedzin, czy też "wizyt lekarskich", służą do zaprezentowania szczególnie imponujących, wiekowych drzew, które dzięki zabiegom Marka Kubackiego zostały ocalone od zagłady. W połączeniu z refleksjami tego wyjątkowego chirurga dotyczącymi jego równie niezwykłych pacjentów, składają się na frapującą opowieść o "drzewie jako żywej istocie" - cennej i bliskiej człowiekowi i godnej traktowania jako osoba, a nie li tylko jako rzecz i źródło surowca czy materiału opałowego.