Przed premierą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Przed premierą

„Różne drogi do świętości”

Nagradzane i głośne debiuty zostaną przedpremierowo zaprezentowane w  Kinie Szkoły Filmowej. Młodzi twórcy – aktor o międzynarodowej sławie Jakub Gierszał i reżyserzy – Aniela Astrid Gabryel oraz Klaudiusz Chrostowski i Grzegorz Dębowski – spotkają się z widzami w Łodzi. Pokazy i spotkania odbędą się z okazji 75-lecia Szkoły Filmowej w Łodzi.
30 listopada g. 19

Poza religią, czyli „Różne drogi do świętości”

„Różne drogi do świętości” to pełnometrażowy fabularny debiut Anieli Astrid Gabryel, absolwentki Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, autorki nagradzanego m.in. na tegorocznym 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu „Radical Move”. „Obserwowanie ludzi na koncercie zainspirowało mnie do napisania historii kilku młodych ludzi, którzy tęsknią za duchowością w dzisiejszym świecie. Szukają jej poza religią i w bardzo różny sposób. (...) Jesteśmy w tym pragnieniu też trochę zabawni” – mówiła w wywiadzie reżyserka. Tak powstało pięć dróg, na których bohaterowie spotykają się ze swoimi największymi lękami i obsesjami. Ciało, religia, polityka, ekoaktywizm, szamanizm i niezgoda na świętość, jaką znamy. Ten film to również szósty dyplom filmowy Wydziału Aktorskiego.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Anielą Astrid Gabryel, które poprowadzi filmoznawczyni i krytyczka filmowa Diana Dąbrowska.

7 grudnia g. 19

„Tyle co nic”. Debiut, który zachwycił Jury w Gdyni

Okrzyknięty zjawiskiem pełnometrażowy debiut reżyserski Grzegorza Dębowskiego został nagrodzony 6 statuetkami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Były to: „Złoty Pazur” za odwagę formy i treści w kategorii „Inne spojrzenie”, nagrody w kategoriach Debiut Reżyserski, Scenariusz, Główna rola męska (Artur Paczesny), Drugoplanowa rola kobieca (Agnieszka Kwietniewska), Don Kichot Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. „Tyle co nic” to nowe spojrzenie na polską wieś, którą autor prześwietla przez pryzmat gatunku, jakim jest kryminał. Zdjęcia Oleksandra Pozdnyakova nadają całości wręcz dokumentalnego charakteru.

Grzegorz Dębowski zdobywał doświadczenie jako asystent Pawła Pawlikowskiego, Leszka Dawida, Marthy Coolidge i Gary'ego Romolo Fiorelli, ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi, pisze sporo scenariuszy. Podczas spotkania po seansie będzie można porozmawiać z reżyserem, a także producentem i dyrektorem artystycznym Studia Munka Jerzym Kapuścińskim („Cicha noc”, „Chleb i sól”), który od lat wspiera początkujących twórców.

14 grudnia g. 19

„Ultima Thule”. Jakub Gierszał w filmie debiutanta

Film Klaudiusza Chrostowskiego to przykład kina artystycznego, które służy kontemplacji i pozwala zanurzyć się w świecie bohatera. Po nagradzanym dokumencie „Call Me Tony” absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi wyreżyserował kolejny głośny obraz, który wygrał Konkursu Mikrobudżetów w ramach festiwalu w Gdyni, a w ostatnich dniach otrzymał prestiżową Nagrodę im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Ten film to kino autorskie przypominające lirycznością „Nomadland”, a zarazem zaskakująca opowieść o samotnej podróży na koniec świata w poszukiwaniu akceptacji i własnego przebaczenia.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorem Jakubem Gierszałem – odtwórcą głównej roli i reżyserem Klaudiuszem Chrostowskim. To także idealna okazja, by poznać sposób realizacji filmu w ramach mikrobudżetu. Spotkanie poprowadzi Agata Gwizdała – kulturoznawczyni i dziennikarka.

Wstęp na seans do Kina Szkoły Filmowej kosztuje 10 zł i jest możliwy do nabycia wyłącznie online za pośrednictwem strony kino.filmschool.lodz.pl. Pula biletów jest ograniczona. Na bezpłatne wejście mogą liczyć osoby posiadające legitymację szkolną/studencką/emeryta-rencisty.

Seanse odbywają się w budynku rektoratu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera Łódź, ul. Targowa 61/63