Przyroda rządzi! Festiwal Puchalskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Przyroda rządzi! Festiwal Puchalskiego

fot. Magdalena Sarat

XIX Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbędzie się w Łodzi (i częściowo w Skierniewicach) w dniach 21–25 IX. Mottem tegorocznej edycji jest „Odbudowa  ekosystemów”, co ma podkreślić konieczność ochrony i restytucji naturalnych ekosystemów Ziemi.
Organizowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych festiwal nie tylko prezentuje wartościowe pod względem artystycznym i merytorycznym przyrodnicze obrazy filmowe, ale też szerzy wiedzę o przyrodzie i ekologii. Najważniejszymi wydarzeniami będą: Konkurs Główny – dla profesjonalnych twórców z całego świata oraz Młodzieżowy Konkurs Filmu Przyrodniczego – dla filmowców-amatorów w wieku szkolnym. Projekcje konkursowe oraz pokazy specjalne są planowane w kinach Szpulka i Perspektywa w Łódzkim Domu Kultury oraz w kinie Kinematograf przy Muzeum Kinematografii. Filmy laureatów będzie można obejrzeć 25 IX w Szpulce oraz w kinoteatrze Polonez w Skierniewicach.

Przewidziano też spotkania omawiające filmy konkursowe, rozmowy z twórcami w studiu festiwalowym: stacjonarnie oraz online oraz wystawy fotografii przyrodniczej: w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana przy Piotrkowskiej 102 (prace polskich autorów zdjęć przyrody, 12–25 IX), w Galerii Nowej i Galerii Zewnętrznej ŁDK (z okazji 25-lecia Łódzkiego Oddziału Związku Polskich Fotografów Przyrody, 1–30 IX), w kawiarni ŁDK (poświęcona Tomaszowi Ogrodowczykowi, otwarcie 22 IX), w Galerii Olimpijka przy Piotrkowskiej 132 (fotografie Adama Adamskiego, otwarcie 22 IX), w Ogrodzie Botanicznym (plenerowa wystawa prac zrealizowanych podczas ekologicznych warsztatów filmowych dla młodzieży, do 30 IX).

W planach we wrześniu są jeszcze wydarzenia w Skierniewicach: wystawa pofestiwalowa w Muzeum Historycznym Skierniewic, pokaz specjalny filmów Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów WFO w kinoteatrze Polonez, plenerowy pokaz filmu „Gdy diabeł mieszkał za miedzą” ze zbiorów WFO połączony z panelem dyskusyjnym.

Wstęp na wszystkie projekcje i wystawy jest bezpłatny.
"Kalejdoskop" objął wydarzenie patronatem.

Szczegóły na www.festiwalpuchalskiego.pl