Se-ma-for on-line | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

Se-ma-for on-line

Pokaz z cyklu Se-ma-for on-line na 75 lat Łodzi Filmowej, będącego prezentacją sześciu filmów animowanych wyprodukowanych w łódzkim Se-ma-forze. Filmy będą dostępne na stronie internetowej poświęconej obchodom jubileuszu 75 lat Łodzi filmowej. Pokazy filmów zostaną wzbogacone o komentarze zaproszonych specjalistów.
Filmy są publikowane na specjalnej stronie Łodzi Filmowej (lodzfilmowa.org/75lat/se-ma-for):

Program

24 lipca
„PIOTRUŚ I WILK”
reż. Suzie Templeton, Wielka Brytania, Polska 2016, 32'
Film jest adaptacją baśni muzycznej Siergieja Prokofjewa Piotruś i wilk na głos recytujący i wielką orkiestrę symfoniczną z 1936 którego akcja rozgrywa się we współczesnej Rosji. Mały chłopiec Piotruś mieszkający z Dziadkiem na odludziu, z pomocą Ptaszka i Kaczuszki będących jego przyjaciółmi, stawia czoła groźnemu Wilkowi. Wspólnie pokazują, że dzięki przyjaźni można przetrwać nawet w najbardziej brutalnym świecie. Animacja lalkowa zachwyca plastyką i jest doskonale zharmonizowana z muzyką Prokofjewa. Film został nagrodzony w 2007 roku Oscarem jako Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

31 lipca
„DANNY BOY”
reż. Marek Skrobecki, Polska, Szwajcaria, Włochy 2010, 10'
W pewnym mieście wszyscy mieszkańcy są pozbawieni głów. Na ulicach panuje chaos, co chwila ktoś się potyka lub zostaje przejechany przez samochód. Jedynym mieszkańcem posiadającym głowę, jest Danny. Film poruszający problem alienacji jednostki, a jednocześnie ironiczna satyra społeczna. Młody człowiek, wyraźnie inny niż pozostali, błąka się po ulicach miasta bez celu. Pewnego dnia spotyka dziewczynę. Czy ta, rozpoznając jego odmienność, odrzuci go?

7 sierpnia
„ICHTHYS”
reż. Marek Skrobecki, Polska 2005, 16'
Przypowieść filmowa o wyczekiwaniu i spełnieniu. Opowiada o mężczyźnie w sile wieku, który jest jedynym gościem w restauracji. Przyjmuje go kelner o twarzy cherubina, u którego zamawia rybę. Po wyjściu kelnera mężczyzna oczekuje na swoje zamówienie.

14 sierpnia
„MASKA”
reż. Stephen Quay, Timothy Quay, Polska 2010, 23'
Scenariusz filmu jest adaptacją powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Akcja „Maski” toczy się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie. Piękna Duenna została stworzona po to, aby wypełnić pewną misję. Jednakże będzie musiała dokonać wyboru pomiędzy wywiązaniem się z zadania, do którego została powołana a miłością.

21 sierpnia
„FANTASTYCZNY SKLEP Z KWIATAMI”
reż. Paweł Partyka, Polska, Dania 2001, 15'
Magiczna opowieść o pewnym sklepie, który wieczorową porą, po wyjściu sprzedawcy, ożywa w niezwykły sposób. Szpulki drutu rozwijają się, wiją w powietrzu i splatają w figurki mężczyzn i kobiet. Te stroją się w płatki kolorowych kwiatów, a kiedy wszystkie są odpowiednio ubrane, rozpoczyna się kwiatowy bal.

28 sierpnia
„MIASTO PŁYNIE”
reż. Balbina Bruszewska, Polska 2009, 17'
Słodko-gorzka refleksja na temat życia w Polsce. Młodzi i starzy opowiadają o poszukiwaniu miłości, nocy poślubnej, mundurkach szkolnych, obowiązkach premiera, zapinaniu pasów, religii i władzy. Bogaty kolaż wypowiedzi, rozmów, utworów muzycznych i materiałów reporterskich. Film porusza najbardziej newralgiczne dla społeczeństwa tematy, takie jak bezrobocie i bieda, strajki rolników, pseudokibice i przestępczość. Natomiast w warstwie obrazowej główną bohaterką jest Łódź, jej mieszkańcy i postpeerelowskie krajobrazy.

Tradycja Se-Ma-Fora sięga 1947 roku, kiedy to w prywatnym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Radwańskiej plastyk Zenon Wasilewski z pomocą przyjaciół I entuzjastów animacji zrealizował pierwszy lalkowy film animowany „Za króla Krakusa”. Od 1960 do 1990 roku działało Studio Małych Form Se-Ma-For, przez kolejnych dziewięć Studio Filmowe Semafor. Studio Małych Form pod wodzą ówczesnego dyrektora Ryszarda Brudzińskiego otworzyło się - zgodnie z nazwą - na inne formy, otwierając jednocześnie drogę wielu młodym twórcom do realizacji pierwszych filmów. W 1983 roku Oscara otrzymał zrealizowany w Łodzi legendarny, awangardowy film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego. Z Se-Ma-Fora wyszło przez lata wiele kultowych animacji, m.in. „Przygody misia Colargola”, „Zaczarowany ołówek”, „Miś Uszatek”, „Opowiadania Muminków”, seria o kocie Filemonie. W pierwszej dekadzie XXI w. w koprodukcji polsko-brytyjskiej powstał w niej nagrodzony Oscarem „Piotruś i wilk” w reżyserii Suzie Templeton (2006).

Projekt zrealizowany w ramach programu Kultugranty 2.0 we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń