Skarbnica dokumentów | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

Skarbnica dokumentów

„Kalejdoskop polskiego dokumentu” to bezpłatne internetowe pokazy filmów powstałych w Wytwórni Filmów Oświatowych (pod patronatem „Kalejdoskopu”), kolejny projekt pokazujący bogaty dorobek wytwórni szerokiej publiczności. Początek już dziś – zobaczymy ostatnią produkcję WFO „Zielone korytarze” w reżyserii Łukasza Dębskiego.
Archiwum WFO to prawie 5000 tytułów (w tym klasyka filmu polskiego) nagradzanych na krajowych i zagranicznych festiwalach. W „Oświatówce” rozpoczynali karierę i często podejmowali dłuższą współpracę wybitni twórcy, jak: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Marek Koterski, Maciej Drygas. Muzykę do powstających tu filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan A.P. Kaczmarek.

„Kalejdoskop polskiego dokumentu – internetowe pokazy filmowe WFO” to 26 prezentacji zawierających ok. 50 filmów. Projekt potrwa do 8 lipca. Pokazy odbywają się we wtorki i czwartki o tej samej godzinie (filmy są dostępne w godz. 16–20). Cykl, ze szczególnym uwzględnieniem regionu łódzkiego, został podzielony na bloki tematyczne, obejmujące m.in. kulturę i sztukę, historię, przyrodę i środowisko, etnografię i sport. Przed każdą projekcją można obejrzeć wprowadzenie, nagrane przez twórców czy filmoznawców.

Pokazy dostępne są na platformie Vimeo (vimeo.com/wfolodz) i równolegle na stronie WFO jako VOD (vod.wfo.com.pl).

13 kwietnia g.16–20
„Zielone korytarze” (2020), reż. Łukasz Dębski.
To film o rzekach i o ludziach, żyjących w pewnym zakątku świata. Nie ma tam wysokich gór. Nie ma też wielkich lasów ani malowniczych jezior. „Zielone korytarze” to film o miejscu na świecie, zdawałoby się, zwyczajnym, nie pasującym do pocztówek. Są tu tylko rzeki. Tylko tyle. I aż tyle. Film przypomina o tej prostej zależności, opowiadając historie bohaterów oraz historie rzek, które wraz z ludźmi są pełnoprawnymi bohaterkami tego filmu. Tak jak oni, rzeki te mają swoje wzloty i upadki, lepsze i gorsze dni, zmieniają się z biegiem lat, chorują i zdrowieją. Użyczają swojego bogactwa i potrafią odwdzięczyć się tym, którzy mądrze z nich korzystają. Przed projekcją o filmie opowie reżyser – Łukasz Dębski.

15 kwietnia g. 16–20
„Wpinanie księżyca” (2001), reż. Andrzej Czulda.
Portret Dariusza Milińskiego, malarza, poety, rzeźbiarza, animatora grupy plastyczno-teatralnej Pławna 9. Jego obrazy łączą w sobie niesamowitą atmosferę dzieł Boscha, Bruegla i Dudy-Gracza. Grupa Pławna 9 powstała w roku 1994, ma za sobą 10 premier, występy w kraju i za granicą oraz sukcesy na festiwalach, np. na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, czy na poznańskiej Malcie. Film o dobrych i złych uczuciach, chłodnym, ciepłym niebie, uczłowieczonych marionetkach i pięknych-brzydkich ludziach, wpinających księżyce, słońce a czasem serca.