Spotkanie z kulturą żydowską | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Spotkanie z kulturą żydowską

Łaski Dom Kultury zaprasza 24 IX do sali widowiskowej na spotkanie z kulturą żydowską. Rozpocznie o godzinie 15.00 Paweł Kulig, a następnie odbędzie się projekcja filmu „Ukos światła”. Wstęp bezpłatny.
Paweł Kulig jest laureatem Nagrody Polin, przyznawanej osobom lub organizacjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów oraz budowania relacji polsko-żydowskich. Od 10 lat opiekuje się m.in. Nowym Cmentarzem Żydowskim, znajdującym się przy ulicy Brackiej w Łodzi. Jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi.
Dzięki jego charyzmie i energii, ludzie z różnych środowisk i zawodów, przyłączają się do prowadzonych działań, a kolejne akcje porządkowe cmentarzy żydowskich gromadzą coraz więcej osób. Ważnym aspektem jest też to, że w akcjach porządkowania uczestniczy młodzież, która uczy się właściwych postaw szacunku do wspólnego dziedzictwa.

Bohaterem filmu "Ukos światła" wyreżyserowanego przez Wojciecha Szumowskiego jest Dariusz Popiela – polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy.

Tym razem występuje w innej roli: aktywisty przywracającego pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich. Popiela ma przede wszystkim na celu odzyskanie nazwisk oraz odnowienie macew. 

Pojedyncze historie składają się na szeroko zakrojony projekt „Ludzie, nie liczby”. W ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu.