TME Polówka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

TME Polówka

„Parasite”

Trwa Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, plenerowe, bezpłatne pokazy najlepszych filmów ostatnich lat. W różnych miejscach Łodzi w tym tygodniu zobaczymy m.in.: „Parasite”, „Na noże”, „Shrek”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Amy” w sekcjach: Dywers, Have Fun, Pewniaki, Teo-Seans.
2 lipca
„Parasite”, reż./ Joon-ho Bong, 2019, czas: 132'
Sekcja Dywers
Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5
Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

„Poprzednie życie”, reż. Celine Song, 2023, czas: 106'
Sekcja The Best of
Park na Zdrowiu, Muszla Koncertowa
In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora i Hae Sung dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadziła oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było gdyby?” - to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

3 lipca
„Palm Springs”, reż. Max Barbakow, 2020, czas: 90'
Sekcja Wesele na Julianowie
Park Julianowski, Amfiteatr
Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów. Grają: Andy Samberg, Cristin Milioti

„Na noże”, reż. Rian Johnson, 2019, czas: 130'
Sekcja Have Fun
Skwerania, plac zabaw Srebrzyńska / Jarzynowa
Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85. urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Grają: Daniel Craig, Ana de Armas, Christopher Plummer, Chris Evans, Jamie Lee Curtis.

„Shrek”, reż. Andrew Adamson, Vicky Jenson, 2001, czas: 90'
Sekcja Pewniaki
Górka Widzewska
W bagnie żył ogr Shrek, którego cenna samotność została nagle zakłócona inwazją dokuczliwych postaci z bajek. Ślepe myszki buszują w zapasach olbrzyma, zły wilk sypia w jego łóżku, a trzy świnki buszują po jego samotni. Wszystkie te postaci zostały wypędzone ze swego królestwa przez złego Lorda Farquaada. Zdecydowany ocalić swój Shrek porozumiewa się z Farquaadem i wyrusza na ratunek pięknej księżniczce Fionie, która ma zostać żoną Lorda. W misji towarzyszy mu przemądrzały Osioł.

4 lipca
„Wonka”, reż. Paul King, 2023, czas: 113'
Sekcja Dobranocka
Port Łódź
Film opowiada o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką, którego znamy dzisiaj. Pokazuje młodego Willy'ego Wonkę, pełnego pomysłów i zdeterminowanego, by zmienić świat dzięki swoim smakowitym wynalazkom. Udowadnia zarazem, że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzenia. Grają: Timothée Chalamet,cHugh Grant, Olivia Colman.

„Kos”, reż. Paweł Maślona, 2023, czas: 118'
Sekcja Akcja Rewitalizacja
Plac Wolności
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. Grają: Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Bartosz Bielenia, Agnieszka Grochowska.

„Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski, 2007, czas: 127'
Sekcja Kryptonim „Smulsko”
Retkinia Zachód - Smulsko, plac zabaw
Film opowiada jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny. Grają: Marcin Dorociński, Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska.

5 lipca
„Rocketman”, reż. Dexter Fletcher, 2019, czas: 121'
Sekcja Ich-Storie
Fuzja, ul. Milionowa 6
Nieprawdopodobna historia jednej z największych gwiazd muzyki w historii popu i rocka. Poznajemy Eltona Johna na chwilę przed przełomem w jego karierze. To niezwykła podróż przez życie – od nieśmiałego geniusza pianina po absolutną międzynarodową megagwiazdę popu. Inspirująca, poruszająca opowieść, osadzona w muzyce Eltona Johna. Grają: Taron Egerton, Jamie Bell.

„Powoli”, reż. Marija Kavtaradze, 2023, czas: 108'
Sekcja Arthouse
MSK Polesie, ul. Krzemieniecka 2a
Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić - tańcem i ruchem dłoni - najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, jednak różni ich sposób podejścia do sfery seksualnej. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając, próbując wytworzyć swój własny rodzaj intymności. Grają: Greta Grinevičiūtė, Kęstutis Cicėnas.

6 lipca
„Wszystko wszędzie naraz”, reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert, 2022, czas: 140'
Sekcja Teo-Seans
Osiedle Żubardź, plac zabaw przy ul. Inowrocławskiej
Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła - począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko, co ma, i wszystko, czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Grają: Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu.

7 lipca
„Cztery wesela i pogrzeb”, reż. Mike Newell, 1994, czas: 117
Sekcja Wesele u Andrzeja
Park przy ul. Sędziwoja, Andrzejów
Charles, któremu nie udaje się zbyt długo przetrwać w jednym związku, pewnego dnia na weselu swojego przyjaciela spotyka piękną Amerykankę Carrie, z którą spędza upojną noc. Następnego dnia jednak odrzuca jej propozycję małżeństwa i para się rozstaje. Z czasem bohater zaczyna zdawać sobie sprawę, że zakochał się w Carrie, ale kiedy nadarza się okazja do wyrażenia swoich uczuć, dowiaduje się, że jego ukochana ma wyjść niebawem za mąż. Grają: Hugh Grant, Andie MacDowell, Kristin Scott Thomas.

„Fantastyczne zwierzęta: Jak je znaleźć”, reż. David Yates, 2016, czas: 133'
Sekcja Family Time
Skwer Kolbego, ul. Tatrzańska
Jest 1926 rok. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów. Grają: Eddie Redmayne, Dan Fogler, Alison Sudol.

8 lipca
„Święto ognia”, reż. Kinga Dębska, 2023, czas: 94'
Sekcja Jeszcze Polska
EC1
Anastazja ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek. Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina.  Grają: Paulina Pytlak, Joanna Drabik, Tomasz Sapryk, Kinga Preis.

„Amy”, reż. Asif Kapadia, 2015, czas: 127'
Sekcja Teo-Seans
Pływalnia Wodny Raj, ul. Rojna
Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

„Lot”, reż. Robert Zemeckis, 2012, czas: 138'
Sekcja Odlot
Osiedle Lublinek
William „Whip” Whitaker – kapitan linii lotniczych – zostaje okrzyknięty bohaterem, gdy szczęśliwie lądując uszkodzonym samolotem, ratuje życie dziewięćdziesięciu sześciu osobom spośród stu dwóch, jakie znajdowały się na pokładzie. Prowadzone po katastrofie śledztwo ujawnia jednak, że Whip siadł za stery maszyny, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków. Mężczyzna zaczyna ma teraz poważne kłopoty. Grają: Denzel Washington, John Goodman, Kelly Reilly, Don Cheadle.

9 lipca
„Bezmiar”, reż. Emanuele Crialese, 2022, czas: 94'
Sekcja Dywers
Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5
Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Clara i Felice nie są już zakochani, ale nie potrafią się rozstać. Dla Clary jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, Adriana korzysta z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna i zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem. Prowadzi to do rodzinę do krytycznego punktu. Grają: Penélope Cruz,
Luana Giuliani, Vincenzo Amato.

„Ferrari”, reż. Michael Mann, 2023, czas: 130'
Sekscja The Best of
Park na Zdrowiu
Bohaterem biografii jest słynny Enzo Ferrari, były kierowca rajdowy, który znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą stoi u progu bankructwa. Ale to nie koniec problemów! Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy, a przegrana oznacza stratę wszystkiego. Grają: Adam Driver, Penelope Cruz.

10 lipca
„Wesele”, reż. Wojciech Smażowski, 2004, czas: 101'
Sekcja Wesele na Julianowie
Park Julianowski, Amfiteatr
To opowieść o miłości i o pieniądzach... a właściwie o miłości do pieniędzy. Wojnar - zamożny mieszkaniec małego miasteczka, urządza córce wystawne wesele. Zgodnie z „polską tradycją” impreza przybiera charakter pokazowy. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha. Wcześniej ustalony scenariusz wesela zaczyna wymykać się spod kontroli ojca. Chęć pokazania się przez gospodarza z jak najlepszej strony doprowadza do katastrofy. Grają: Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik, Jerzy Rogalski, Tamara Arciuch-Szyc, Bartłomiej Topa, Iwona Bielska.

„Włoskie wakacje”, reż. James D’Arcy, 2020, czas: 94'
Sekcja Have Fun
Skwerania, plac zabaw Srebrzyńska / Jarzynowa
Robert Foster rozwodzi się ze swoją żoną Ruth. Jej rodzina sprzedaje galerię sztuki, w której mężczyzna pracował do tej pory jako kierownik. Jack postanawia kupić galerię. W tym celu jest zmuszony sprzedać rodzinną willę, część spadku po tragicznie zmarłej matce. Wraz ze swoim ojcem udaje się do Włoch, by dokonać transakcji. Przymusowe wakacje potrwają jednak dłużej niż zakładali, a w malowniczej Toskanii wszystko można zacząć od nowa. Grają: Liam Neeson, Micheál Richardson, Valeria Bilello.

„Masz Ci los!”, reż. Mateusz Głowacki, 2023, czas: 86'
Sekcja Pewniaki
Górka Widzewska
Dziadek umarł, ale jest też dobra wiadomość: w loterii właśnie wylosowano numery, którymi zawsze grał. Bezskutecznie. Aż do teraz. Problemem jest jednak to, że szczęśliwy los został zakopany w ziemi razem ze zmarłym. Jego bliscy będą chcieli na własną rękę dokonać ekshumacji i dobrać się do skarbu. Do wyścigu po pieniądze dołączy też ksiądz. Mateusz Głowacki przedstawia komediowy obraz polskiej chciwości. Grają: Marian Dziędziel, Robert Wabich, Izabela Kuna.