TME Polówka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

TME Polówka

„Club Zero”

Trwa Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, plenerowe, bezpłatne pokazy najlepszych filmów ostatnich lat. W różnych miejscach Łodzi w tym tygodniu zobaczymy m.in.: „Ostatnia rodzina”, „Club Zero”, „W chmurach”, „Priscilla”, „Rocketman” w sekcjach: Ich-Storie, Arthouse, Odlot, The Best of, Pewniaki.
11 lipca

„Tarapaty 2”, reż. Marta Karwowska 2020, czas: 87'
Sekcja Dobranocka
Port Łódź, ul. Pabianicka 245
Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude'a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki, dzieci muszą odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. Grają: Tomasz Ziętek, Pola Król, Mia Goti, Zbigniew Zamachowski, Marta Malikowska.

„Utalentowany Pan Ripley”, reż. Antony Minghella, 1999, czas: 139'
Sekcja Superstar
Monopolis, ul. Kopcińskiego 62
Niezamożny, samotny młody człowiek Tom Ripley (Matt Damon) pewnego dnia otrzymuje propozycję, która odmieni jego życie. Na zlecenie bogatego biznesmena jedzie do Włoch, by sprowadzić stamtąd jego marnotrawnego syna Dickiego (Jude Law), który prowadzi życie playboya, trwoniąc majątek ojca. Tom początkowo zdecydowany wypełnić misję, zmienia zdanie gdy poznaje Dickiego i jego piękną dziewczynę Marge (Gwyneth Paltrow). Zafascynowany ich luksusowym stylem życia, postanawia zająć miejsce Dickiego. Opętany swym szalonym pragnieniem rozpoczyna podstępną grę oszustw i kłamstw, nie cofając się nawet przed morderstwem. Ale czy rzeczywiście: "Lepiej być kimś na niby, niż nikim naprawdę?". Grają: Matt Damon, Jude Law, Cate Blanchett, Philip Seymour Hoffman, Gwyneth Paltrow.

„Kryptonim U.N.C.L.E.”, reż. Guy Ritchie, 2015, czas: 116'
Sekcja Kryptonim „Smulsko”
Park na Smulsku
Lata 60. XX wieku, kulminacja okresu zimnej wojny. Agenci CIA Napoleon Solo oraz KGB Illya Kuryakin zmuszeni odłożyć na bok wzajemne animozje, łączą siły, aby powstrzymać tajemniczą międzynarodową organizację przestępczą, której celem jest zburzenie równowagi sił poprzez rozprzestrzenianie broni i technologii nuklearnej. Jedyny trop, do jakiego udało im się dotrzeć, to córka zaginionego niemieckiego profesora, który  jest w stanie przeniknąć do organizacji przestępczej. Agenci muszą zapobiec ogólnoświatowej katastrofie. Grają: Armie Hammer, Henry Cavill, Alicia Vikander, Elizabeth Debicki, Hugh Grant.

12 lipca

„Ostatnia rodzina”, reż. Jan P. Matuszyński, 2019, czas: 124'
Sekcja Ich-Storie
Fuzja, ul. Milionowa 6a
Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat saga słynnej rodziny Beksińskich. Historia życia niezwykłego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego i jego najbliższych: żony – Zofii, matki i teściowej oraz syna – popularnego dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego Tomasza Beksińskiego. Grają: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik.

„Club Zero”, reż. Jessica Hausner, 2023, czas: 110'
Sekcja Arthouse
MSK Polesie, ul. Krzemieniecka 2a
Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju "mindful eating". Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrę a wstrząsający thriller. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach. Film mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności - za wszelką cenę. Grają: Mia Wasikowska, Amanda Lawrence, Elsa Zylberstein, Amir El-Masry, Sidse Babett Knudsen.

13 lipca

„Top Gun”, reż. Tony Scott, 1986, czas: 110'
Extra Polówka
Ogrodowa 8
Utalentowani Pete Mitchell oraz Tom Kasansky walczą o tytuł najlepszego pilota w elitarnej jednostce lotniczej. Kiedy pojawia się tam piękna instruktorka Charlotte Blackwood, rywalizacja między mężczyznami nabiera tempa. Pete i kobieta zaczynają mieć się ku sobie. Niestety, śmiertelny wypadek przyjaciela w czasie lotu burzy ich miłosną idyllę… Grają: Tom Cruise, Val Kilmer, Kelly McGillis.

„Mamma Mia”, reż. Phyllida Lloyd, 2008, czas: 110'
Sekcja Filmowe Spa
Columna Medica, Łask, ul. Wakacyjna 8
Sophie niedługo ma wyjść za mąż. Jednak zanim nadejdzie ten najważniejszy dzień w jej życiu postanawia odnaleźć swojego ojca. Jest tylko jeden problem… nie ma pojęcia kto nim jest. Kiedy wpada jej w ręce pamiętnik jej matki, Donny, dziewczyna odkrywa, że jej ojcem może być jeden z trzech jej byłych kochanków. Wiedząc, że matka nie będzie z tego zadowolona, w tajemnicy przed nią Sophie zaprasza wszystkich trzech mężczyzn na swój ślub. Usiłuje utrzymać ich przyjazd w tajemnicy, ale wkrótce cała sprawa wychodzi na jaw i zaczyna się zabawa! Grają: Amanda Seyfried, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård.

Poza pokazem filmu „Mamma Mia” na polówkowiczów czekają dodatkowe atrakcje – bar w lesie z koktajlami inspirowanymi filmem i kolacja grillowa oraz koncert zespołu Abba Classic.

14 lipca

„Kiler”, reż. Juliusz Machulski, 1997, czas: 97'
Sekcja Akcja Rewitalizacja
Włókiennicza
Warszawski taksówkarz Jurek Kiler zostaje rozpoznany przez komisarza Rybę jako najniebezpieczniejszy płatny morderca i ląduje za kratkami. Z więzienia wyfruwa jeszcze szybciej, gdyż potrzebuje go - jako specjalistę od mokrej roboty - szef stołecznej mafii Siara. Każdy chce żyć, więc z gruntu uczciwy Kiler przyjmuje zlecenie na usunięcie niewygodnego wspólnika Siary. Na wszelki wypadek przyjmuje kontrakt i na Siarę. Wystarczy teraz parę zręcznych ruchów, miła dziewczyna u boku i... Grają: Janusz Rewiński, Cezary Pazura, Jerzy Stuhr, Krzysztof Kiersznowski, Jan Englert.

„Był sobie pies”, reż. Lasse Hallström, 2017, czas: 100'
Sekcja Family Time
Skwer Kolbego, al. św. Maksymiliana Marii Kolbego
Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę. Grają: Dennis Quaid, Peggy Lipton, K.J. Apa.

„Mamma Mia”, reż. Phyllida Lloyd, 2008, czas: 110'
Sekcja Wesele u Andrzeja
Park przy ul. Sędziwoja, Andrzejów

15 lipca

„Figurant”, reż. Robert Gliński, 2023, czas: 113'
Sekcja Jeszcze Polska
EC 1, ul. Targowa 1/3
Opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni. Grają: Mateusz Więcławek, Zbigniew Stryj, Maciej Mikołajczyk.

„W chmurach”, reż. Jason Reitman, 2009, czas: 109'
Sekcja Odlot
Uroczysko Lublinek
Ryan Bingham to profesjonalista specjalizujący się w "doradztwie dotyczącym zmian w karierze zawodowej" (eufemistyczne ujęcie zwalniania pracowników). Życie Ryana to ciągła podróż, jego mieszkanie to tylko puste miejsce. Podczas jednej z podroży poznaje Alex i  zaczyna myśleć o zmianie stylu życia. Czy tak się stanie? Grają: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick.

16 lipca

„Praktykant”, reż. Nancy Meyers, 2015, czas: 121'
Sekcja Dywers
Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5
70-letniego wdowiec, który odkrył, że emerytura nie jest wcale taka wspaniała wykorzystuje nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia i zatrudnia się jako starszy stażysta w redakcji strony internetowej poświęconej modzie. Grają: Robert De Niro, Anne Hathaway.

„Priscilla”, reż. Sofia Coppola, 2023, czas: 110'
Sekcja The Best of
Park na Zdrowiu, Muszla koncertowa
Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę. Grają: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Dagmara Dominczyk.

17 lipca

„Nasze najlepsze wesele”, reż. Olivier Nakache, Éric Toledano, 2017, czas: 117'
Sekcja Wesele na Julianowie
Park Julianowski, Muszla koncertowa
Max jest właścicielem uznanej firmy weselnej. Przez 30 lat zaplanował i zorganizował setki imprez, ale po drodze utracił cały zapał do pracy. Na wewnętrzne dylematy nie ma jednak czasu, bo oto nadchodzi wielki dzień Pierre’a i Heleny. Para zakochanych postanawia wziąć ślub w romantycznych wnętrzach XVII-wiecznego zamku. Zatem Max, jak przystało na profesjonalistę, bierze się do działania. Rekrutuje kelnerów, kucharzy i pomywaczki. Poleca fotografa, zatrudnia zespół muzyczny, a nawet osobiście zajmuje się aranżacją kwiatów. Jednym słowem robi wszystko, by wielka impreza odniosła równie wielki sukces. Niestety, seria nieprzewidzianych zdarzeń wywraca misterny plan do góry nogami, a wesele marzeń z godziny na godzinę zamienia się w katastrofę stulecia. Grają: Gilles Lellouche, Jean-Pierre Bacri.

„I znowu zgrzeszyliśmy, Dobry Boże!”, reż. Philippe de Chauveron, 2019, czas: 99'
Sekcja Have Fun
Skwerania, ul. Jęczmienna 22/24
Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy! Grają: Christian Clavier, Chantal Lauby.

„Rocketman”, reż. Dexter Fletcher, 2019, czas: 121'
Sekcja Pewniaki
Widzewska Górka, ul. Św. Brata Alberta Chmielowskiego
Nieprawdopodobna historia jednej z największych gwiazd muzyki w historii popu i rocka. Poznajemy Eltona Johna na chwilę przed przełomem w jego karierze. To niezwykła podróż przez życie – od nieśmiałego geniusza pianina po absolutną międzynarodową megagwiazdę popu. Inspirująca, poruszająca opowieść, osadzona w muzyce Eltona Johna. Grają: Taron Egerton, Jamie Bell.