„Trwanie” na kanadyjskim ekranie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

„Trwanie” na kanadyjskim ekranie

Dokumentalny film „Trwanie” wyreżyserowany przez Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, a wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, zostanie pokazany w Toronto na  Hecare Film Festival. Jest to najważniejsze wydarzenie filmowe w Kanadzie poświęcone ochronie środowiska.
„Trwanie” to opowieść o drzewach jako o "osobach" – bliskich człowiekowi i od zawsze mu towarzyszących. Osią filmu jest emocjonalny związek pomiędzy Markiem Kubackim  -„chirurgiem drzew", a jego „pacjentami-drzewami”. Marek Kubacki, dziś już emerytowany dendrolog, przez kilkadziesiąt lat ratował sędziwe drzewa przed wycinką. „Chirurg” nadal odwiedza „pacjentów”, bada ich, sprawdza kondycję.

Refleksje lekarza drzew dotyczące jego pacjentów składają się na mistyczną opowieść o drzewie jako żywej istocie, którą należy traktować z szacunkiem, a nie jedynie jak surowiec przemysłowy i opał.

Warto przypomnieć, że ta produkcja WFO, której premiera odbyła się w listopadzie 2022 roku, była pokazywana w ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji.

Kategoria

Film