Wieczór z księciem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Wieczór z księciem

W specjalnie zaaranżowanym kinie letnim w parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii 30 IX odbędzie się premiera dokumentalnego filmu „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Obraz trwający 20 minut składa się z fabularyzowanych scen kostiumowych oraz zdjęć dokumentalnych wzbogaconych animacjami realizowanymi techniką kolażu w stylu retro. Początek projekcji o godz. 18.30. Wstęp bezpłatny.
Film zaczyna się od współczesnych, pięknych zdjęć Arkadii i Nieborowa, a następnie pojawia się postać księcia Michała Piotra Radziwiłła wspominającego Helenę Radziwiłłową, swoją prababkę, założycielkę Arkadii. Książę mówi także o powodach założenia manufaktury i ideach, jakie legły u podstaw tej inwestycji. Księcia Radziwiłła gra Arkadiusz Detmetr, aktor mający na koncie ma 38 ról w serialach i filmach fabularnych.

Za kostiumy księcia i towarzyszących mu osób odpowiadała Maria Molenda - prowadząca  w Nowym Sączu Pracownię Ubiorów Historycznych i Kostiumów zwaną Atelier Nomina Rosae. – Kostiumy zostały opracowane jak najwierniej na podstawie zachowanych obrazów i fotografii – mówi Barbara Nałęcz-Nieniewska.

Premierę filmu poprzedzi mapping 3D, wyświetlony na frontowej ścianie pałacu w Nieborowie. Będzie on historią nieborowskiej manufaktury w „pigułce”. Film trwający około pięć minut opowiada o nieborowskiej manufakturze z perspektywy dziewczyny z podłowickiej wsi, która dzięki manufakturze zdobyła zawód i została malarką nieborowskich wyrobów. Za animację trójwymiarowej grafiki autorstwa reżyserki filmu było odpowiedzialne studio New Motion.

Muzykę do całości dzieła skomponował Sebastian Jan Kondratowicz - twórca muzyki filmowej, pracujący również w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Film „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz nieborowskiego muzeum.