Wymazać naród | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Wymazać naród

Fot. Kadr z filmu „Wymazać naród”

Pokaz filmu Tomasza Grzywaczewskiego "Wymazać naród" (Erase the Nation), który dokumentuje zniszczenia wielokulturowego dziedzictwa Ukrainy na skutek rosyjskiej inwazji. Po pokazie spotkanie z autorem oraz z osobami z Ukrainy, które odpowiadają za opiekę nad muzeami i materialnym dziedzictwem narodowym.
„Wymazać naród” ukazuje dewastację muzeów, pomników, stanowisk archeologicznych i świętych miejsc, takich jak np. katedra w Odessie i innych obiektów, które z premedytacją obierane są jako cele bombardowań i innych destrukcyjnych działań rosyjskich sił, które próbują napisać historię Ukrainy na nowo w imię szowinistycznej ideologii „Wielkiej Rosji”.

Tomasz Grzywaczewski przebył drogę ze wschodu na zachód Ukrainy, aby pokazać nie tylko zniszczenia, ale również odporność i determinację osób ze świata kultury, które codziennie zaangażowane są w zachowanie części europejskiego dziedzictwa albo dołączają do walki o swoją ojczyznę. Film oddaje hołd ich odwadze, ale przypomina, że śmierć na froncie tych ludzi oznacza również, że nie będą oni mieli szansy skomponować nowych piosenek, wyreżyserować nowych filmów lub stworzyć nowej poezji – i to też jest cena, jaką ponosi Ukraina za utrzymanie swojej niezależności. „Wymazać naród” to świadectwo trwałej siły kultury, która jest silniejsza niż nienawiść i barbarzyństwo, i daje stale nadzieję na odrodzenie.
Filmu powstał dzięki finansowaniu z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Tomasz Grzywaczewski (reżyser i narrator) – jest dziennikarzem wojennym, dokumentalistą i autorem nagradzanych książek non-fiction, które mówią o Europie Środkowej i Wschodniej: „Wymazana granica” poświęconej ludziom, którzy tworzyli wielonarodową mozaikę II Rzeczypospolitej, „Granice marzeń” – o postsowieckich państwach nieuznawanych, „Życie i śmierć na martwej drodze” oraz „Przez dziki Wschód” o ekstremalnych wyprawach na Syberię. Od lutego 2022 r. pełni funkcję korespondenta głównego wieczornego serwisu informacyjnego w TVP1, relacjonując z linii frontu na Ukrainie i stref konfliktów, takich jak Donbas, Kurdystan i Górski Karabach. Współpracownik m.in. CBS News i „Foreign Policy”. Wcześniej wyreżyserował m.in. filmy „Białoruś: Przebudzenie” o walce narodu białoruskiego z dyktaturą, „Litwa: W cieniu wieży” o bohaterstwie narodu litewskiego, który odzyskał niepodległość w 1990 roku. Wcześniejsza, skrócona wersja „Wymazać naród” pokazywana była na forach OBWE i UNESCO.

Maciej Pawelczyk (producent) – jego firma wyprodukowała 13 sezonów „Złomowiska PL”, najbardziej utytułowanego serialu w historii Discovery Channel Polska. Zakończyła również produkcję swojego pierwszego serialu BBC dla Polishaudiences, zatytułowanego „Spakowane życie”. Jego najnowszy projekt „Dictators' Hideouts” ma trafić na antenę w 2024 roku.

Siarhey Marchyk (operator) – ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2012 roku, specjalizuje się w prawie międzynarodowym publicznym. Podczas studiów zetknął się ze światem produkcji filmowej, pracując jako dziennikarz i operator kamery dla telewizji Biełsat, sieci telewizyjnej finansowej przez państwo polskie, dostarczającej rzetelnych informacji i popularyzujący na Białorusi rodzimą kulturę i język. Od początku niepokojów społecznych w Ukrainie w 2013 roku Siarhey był zaangażowany w wydarzenia na Majdanie w Kijowie. Dokumentował okupację Krymu i wojnę w Donbasie. Od 2015 roku pracuje przy produkcji filmów dokumentalnych i reportaży o Kurdystanie, Iraku, Syrii, Jordanii, Wenezueli, Armenii, Białorusi i Afganistanie.