Z mistrzem w Tomaszowie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Z mistrzem w Tomaszowie

Miejskie Centrum Kultury „Tkacz” w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczyna w sali kinowej KiTKA cykl pod nazwą „Kino mistrza”. Od 20 II do 20 VI zostanie zaprezentowanych sześć filmów zmarłego 1996 roku Krzysztofa Kieślowskiego, absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej.
Podczas pierwszego pokazu publiczność zobaczy filmy: „Gadające głowy” i „Przypadek”. Pierwszy z nich do dokument, w którym słynny reżyser pokazuje, jak z wiekiem zmienia się perspektywa spojrzenia człowieka na świat. Drugi obraz jest powstałym w 1981 roku dramatem psychologicznym z Bogusławem Lindą w roli głównej. Film opowiada o karierze i jej cenie, o poszukiwaniu Boga, wiary i o sensie istnienia.

Pierwszemu pokazowi będzie towarzyszył wykład filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej, krytyczki filmowej, od 2019 roku dyrektor artystycznej Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku, edukatorki, organizatorki imprez filmowych i przeglądów.

Kolejne filmy zaplanowane w tym cyklu to dokumentalny „Tramwaj” i „Krótki film o miłości”, a następnie dokument „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz film fabularny „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera – ta produkcja z 1991 roku była wielokrotnie nagradzana, w tym przez Międzynarodową Federację Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za najlepszy film na festiwalu w Cannes.

– Jeśli „Kino mistrza” zostanie przyjęte przez odbiorców równie dobrze jak cykl „Ale kino”, prezentujący filmy niszowe, to z pewnością będziemy rozwijać ten projekt – zapewnia Anna Myszewska, koordynator kina w Miejskim Centrum Kultury „Tkacz”

Bilety na filmowe spotkanie z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego kosztują 7 zł i są do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18, w Informacji Turystycznej przy pl. Kościuszki 29 oraz TUTAJ