Zmruż oczy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Zmruż oczy

Projekcja filmu „Zmruż oczy” oraz spotkanie z reżyserem Andrzejem Jakimowskim.
Nakręcony w czerwcu i lipcu 2010 roku, skromnym nakładem środków, debiut fabularny Andrzeja Jakimowskiego okazał się rewelacją FPFF w Gdyni. Film otrzymał też nagrodę FIPRESCI w Mannheim, Złotą Różę na MFF w Soczi i nagrodę główną jury na MFF w San Francisco oraz liczne wyróżnienia krajowe. Publiczność ubiegłorocznego Lata Filmowego w Kazimierzu Dolnym uznała „Zmruż oczy” za najlepszy polski film.

10-letnia dziewczynka ucieka ze swego nowobogackiego domu od wiecznie zajętych własnymi sprawami rodziców i znajduje schronienie u byłego korepetytora Jaśka, nauczyciela i niespełnionego pisarza, który porzucił życie w mieście i został stróżem w likwidowanym pegeerze, gdzie pilnuje resztek dobytku. Dziewczynka kradnie niepotrzebne jej w sumie drobiazgi, chcąc swoją ucieczką i takimi czynami zwrócić na siebie uwagę dorosłych. W zamian za obietnicę, że porzuci kradzieże, Jasiek udziela jej azylu, dając słowo, że jej nie wyda.

Andrzej Jakimowski (ur. 17 sierpnia 1963 w Warszawie)
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zrealizował między innymi krótki film fabularny „Pogłos” (1991) oraz filmy dokumentalne: „Miasto cieni”, „Dzyń, dzyń”, „Wilcza 32”. W 2007 roku zdobył Złote Lwy na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Sztuczki”. Ten sam film przyniósł mu Orła 2008 w kategorii Najlepsza reżyseria. W 2012 jego film „Imagine” otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Laureat Paszportu Polityki.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.