Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. – To była wasza ostatnia zima – powiedziała sąsiadka, która miała już dziewięćdziesiąt trzy wiosny i z kołowania ptaków na niebie wróżyła, że zima już nie przyjdzie. – A czy pani – pyta mnie – czy pani wierzy? Pisze Anna Ciarkowska. 
Publikacja "Łodzianie o sobie i mieście - żywa kronika Łodzi" właśnie została wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ze wspomnieniami Łodzian, spisanymi dzięki udziałowi w tym projekcie, można się już zapoznać na stronie internetowej Biblioteki. 
30 KWIETNIA 2020 - 25 CZERWCA 2020

Pracownia dziennikarska online

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE. Marzysz o pracy dziennikarza? Chcesz spróbować swych sił? Przenieśliśmy do sieci nasze zajęcia przygotowane dla młodzieży w wieku 13-19 lat. Dostosowaliśmy program i formułę zajęć do nowej sytuacji. Czekamy na Was. 
OPOWIADANIE. Proponujemy lekturę opowiadania debiutującego na naszych łamach Pablo Pomado. Uwaga. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Ilustracja: Maria Korczak-Idzińska. "Wokół zebrali się ludzie. Nikt nie wyprawia skór tak pięknie, jak pani. Staliśmy u brzegu polany i nie chcieliśmy przeszkadzać, jak rozmawia pani z dzieckiem. Ach, te dzieci – zagaili. A czort was przysłał, wycharczałam. Zamarli. No, co jest, przecież dom na polanie nie znaczy dom na koziej nóżce, nie bójcie się"
FELIETON. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Na przykład rysunek u dołu strony 119 w opublikowanej właśnie przez wydawnictwo słowo/obraz/terytoria genialnej książce „Kafka” Davida Zane’a Mairowitza i Roberta Crumba.  Pisze Maciej Robert. 
RECENZJA. Zaczynam tytułem będącym odwróconym cytatem z jednego z wierszy zawartych w „Superorganizmie” – najnowszym tomie Macieja Roberta, uznanego, nagradzanego łódzkiego poety. Pisze Tomasz Cieślak. 
Gratka dla miłośników literatury i gier. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do STACJONARNEJ WERSJI gry na smartfony „Literacki surfing” – zagrać można BEZPŁATNIE i BEZPIECZNIE, bo BEZ WYCHODZENIA Z DOMU. Na wersję miejską Biblioteka zaprasza  w spokojniejszych czasach. 
Im więcej informacji (nie zawsze prawdziwych), im większy informacyjny szum wokół nas, tym bardziej ludzie tęsknią za sprawdzonymi faktami, autentycznymi relacjami, światem opisywanym na gorąco. Być może stąd stale rosnąca popularność reportażu, który choć praktycznie zniknął  z codziennych gazet, to odrodził się w formie książkowej. Pisze Piotr Grobliński. 
RECENZJA. Mamy więc jedną autorkę, 22 tłumaczy, wiele bohaterek i kilku bohaterów oraz, według subiektywnych obliczeń, pięcioro narratorów. Mimo tej mnogości język jest spójny, wszystkie opowieści mają podobny ton i ładunek emocjonalny, ale nie są też pozbawione subtelnej liryczności. O powieści Hanny Sukare "Zakurzony język" pisze Martyna Jakubiec.
WYWIAD. To, czego moglibyśmy się uczyć od Grenlandczyków, to fakt, że są dumni z tego, kim są, ale nie odbierają tej dumy innym - mówi Ilona Wiśniewska. Z gościem II Festiwalu na Faktach rozmawiał Piotr Grobliński.