Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Przemysław Owczarek, przedstawił mediom zarzuty wobec urzędników magistratu, którzy mieli wywierać niedozwolone naciski, naruszać autonomię instytucji i dążyć do likwidacji uznanej w Polsce instytucji. Uważa też, że powołali oni nieobiektywną komisję konkursową na nowego dyrektora. Zarzuty odpierał wiceprezydent Łodzi, którego wypowiedzi sprzeciwiają się pisemnie z kolei pracownicy Domu Literatury. Wiceprezydentowi odpowiedział też dyrektor Owczarek.
Nasz Autor, Maciej Świerkocki, znakomity tłumacz literatury, nominowany został do XIV Nagrody Literackiej GDYNIA. W pozostałych kategoriach (poezja, esej, proza) również znalazły się nazwiska pisarzy i krytyków łódzkich lub związanych z województwem łódzkim. Co istotne, wśród nominowanych są książki wydane w Łodzi.
W popularnym odbiorze kultury czeskiej dominują, jak to zwykle bywa, stereotypy. Szwejkostwo to jeden z nich. Przedstawiamy fragment książki Leszka Engelkinga "Szwejkowie i Don Kichoci" przygotowanej przez wydawnictwo Officyna.
FELIETON. Nie wchodzić – napisali na żółtej tablicy, bo moją ulicę ktoś właśnie rozbiera. Trochę się wstydzę patrzeć na gołe tynki. Odsłaniają się wnętrza, intymność łazienek i sypialni, powszedniość salonów. Eksmitowani kolory wybierali z grubsza te same: zieleń, żółć, róż. Zostało jeszcze okno. A obok okna nie ma. I drzwi nie ma. Pisze Anna Ciarkowska.
Barbara Gajewska, twórczyni z Piotrkowa Trybunalskiego, w swoim najnowszym tomie wierszy „Taka jedna” okazała się zdecydowaną poetycką feministką. Kreuje postać kobiety dojrzałej, doświadczonej – „takiej jednej” właśnie – która przeżywa to, co wiele kobiet może współcześnie przeżyć, co specyficzne dla kobiecego losu i widziane z kobiecej perspektywy.
Radomszczańskie Stowarzyszenie Literackie „Ponad” zorganizowało Warsztaty Poetyckie, w których wzięli udział twórcy z prawie całej Polski.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza na spotkanie z Jackiem Kusińskim i promocję książki Szalone miasto. Niezwykły reportaż z Łodzi 1884-1918. Rozmowę z autorem i wydawcą (w jednej osobie) poprowadzi Jakub Wiewiórski.
Publikujemy pełną wersję wywiadu z Piotrem Koftą, przeprowadzonego z okazji festiwalu OFF Północna.
- Żeby z dnia na dzień zostać góralem trzeba być papieżem – stwierdził Mariusz Koperski, którego zakopiańskie powieści kryminalne szybko zdobywają coraz szersze grono czytelników.
ESEJ. Przeglądając prasę codzienną raz po raz natykam się na informacje, że cala Polska czyta Mroza albo że cała Polska czyta Grocholę. Wiem już wtedy, że to cała Polska ma rację, a nie ja. Zastanawia mnie tylko to, czego nie czyta cała Polska. Pierwsze z brzegu parametry to: Miron Białoszewski i Witold Wirpsza. Pisze Krzysztof Siwczyk*.