Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Mijają 3 lata, od kiedy zmarł Zdzisław Jaskuła, poeta, reżyser, tłumacz literatury, dwukrotny dyrektor Teatru Studyjnego i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a swego czasu także felietonista "Kalejdoskopu".
Bloomsday to inaczej mówiąc dzień Leopolda Blooma, głównego bohatera „Ulissesa”, obchodzony corocznie 16 czerwca, czyli w dniu, w którym rozgrywa się akcja powieści.
– Wrażliwość twórców to w moim przekonaniu szczególny dar – wyczulenie połączone z pasją może stanowić zaczyn dzieła, ale, niestety, w wielu wypadkach może przynieść także ból i rozczarowanie – mówi MIECZYSŁAW ZYNER, przedsiębiorca, restaurator,  nauczyciel akademicki. A także podróżnik, pasjonat sztuki i poeta. Autor kilku tomików wierszy: „Zjawy”, „Bez adresu”, „W cieniu” oraz wydanego w tym roku zbioru felietonów „Reflesenty”.
Malejąca popularność literatury SF i jej detronizacja przez fantasy każe pytać, czy jej rola się wyczerpała, czy przepowiedziano już wszystko, co przy obecnym stanie wiedzy da się przepowiedzieć – czy zostały już wyczerpane możliwości odgadnięcia, jak będzie wyglądał (i czy w ogóle będzie istniał) świat za sto czy pięćset lat.
Jeśli chcesz wygrać książkę „Zagram ci to kiedyś. Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem” (Wydawnictwo Znak), to czym prędzej napisz do nas na: konkurs@ldk.lodz.pl.
Istnieje wiele tematów związanych z naszym województwem, których nigdy nie próbowali rozwikłać eksperci. A warto. Dlatego podjęliśmy się tego zadania. Dziś wywiad z p. STANISŁAWEM WOKULSKIM, bohaterem „Lalki”, który chciał rzucić się pod pociąg w Skierniewicach.
Działające w Łódzkim Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura rozpoczęło nowy sezon wydaniem książki Bogumiły Jęcek pt. „Rozdziały”. To drugi tom w dorobku urodzonej w Oleśnicy, ale mieszkającej od lat w Łodzi autorki. Premiera z udziałem poetki, która odbyła się 2 października, zainaugurowała cykl comiesięcznych spotkań poetyckich w ŁDK.
ESEJ. Co jest najważniejszym czynnikiem inicjującym bunt: radykalizm nadziei, erupcje gniewu na niesprawiedliwość czy nagromadzone doświadczenie frustracji? A może – jak chcieli uczestnicy maja 68 – zawiązanie zupełnie nowej relacji pomiędzy wyobraźnią, potrzebami i pragnieniami jednostek? Publikujemy w całości esej prof. Tomasza Majewskiego, który ukazał się w numerze wrześniowym "Kalejdoskopu" w dodatku specjalnym poświęconym Festiwalowi Łódź Czterech Kultur i "Kulturze buntu".

Działające w Łódzkim Domu Kultury wydawnictwo Kwadratura rozpoczęło nowy sezon wydaniem książki Bogumiły Jęcek pt. „Rozdziały”. To drugi tom w dorobku urodzonej w Oleśnicy, ale mieszkającej od lat w Łodzi autorki. Premiera z udziałem poetki (2 października o 18.00) zainauguruje cykl comiesięcznych spotkań poetyckich w ŁDK.
Anschluss, czyli włączenie Austrii do III Rzeszy, odbył się przy aplauzie większości społeczeństwa, wypędzając przeciwników nazizmu z ich ojczyzny. Kierowali się głównie do Francji, ale był jeden wiedeński humanista Franciszek Teodor Csokor, który na swoją drugą ojczyznę wybrał Polskę.