Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wydawnictwo Kwadratura, istniejące od ośmiu lat w Łódzkim Domu Kultury, 30 listopada 2016 r. powołało Radę Programową, która ma wspierać i popularyzować jego działalność w regionie łódzkim. 
Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima w nowej odsłonie na pewno nie wzbudzi takich kontrowersji jak przed rokiem. Strój błazna może spokojnie kurzyć się w piwnicy Domu Literatury. Dobrze, że nagrodę udało się uratować, ale nad nową formułą trzeba jeszcze popracować.

Znamy już siódemkę autorów nominowanych w tym roku do Nagrody Tuwima. Laureata poznamy na gali wręczenia nagrody 11 grudnia. Nagrodę publiczności zdobyła Kaja Kowalewska.

Na rynku wydawniczym ukazała się książka Błażeja Torańskiego „Knebel. Cenzura w PRL-u”, która zawiera wywiady z dziennikarzami, reżyserami, grafikami,kompozytorami, artystami i literatami. 
W serii Co gryzie płeć piękną prezentujemy kolejny felieton Elżbiety Grzesiak.
1 października odeszła od nas Joanna Ślósarska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca w Katedrze teorii Literatury UŁ, poetka, malarka, współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego. uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 października o 13.45 na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej.

W Piotrkowie Trybunalskim odbyło się 2. Forum Grup Poetyckich Województwa Łódzkiego „Kwadra-tura” zorganizowane przez Łódzki Dom Kultury i Centrum Idei „Ku Demokracji”.

Dwa lata po bardzo dobrze przyjętej przez krytykę „Księdze meldunkowej” Maciej Robert opublikował kolejny zbiór wierszy, „Nautilus”, którym ponownie udowadnia, jak bardzo dla jego wyobraźni poetyckiej istotna jest Łódź.
Już po raz dwunasty Bałucki Ośrodek Kultury organizuje konkurs poetycki pod hasłem Nowe inspiracje, skierowany do dzieci i młodzieży. Wysłanie wierszy to szansa na pierwsze poetyckie szlify.
Dzięki współpracy Domu Literatury z czeskimi propagatorami poezji przy Piotrkowskiej stanął poezjomat, czyli maszyna do odsłuchiwania wierszy.