Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Dziewczyny i chłopcy, w krótkich spodenkach, roześmiani, matki z wózkami, kawiarnie i uliczny gwar, przytłaczające wieżowce i wspaniała nadmorska promenada – takie telawiwskie obrazy notuje w swoim najnowszym, piątym już tomie poetyckim pt. "Inna" RENATA JABŁOŃSKA, z urodzenia łodzianka.
Ukazał się jubileuszowy, dwudziesty kwartalnik artystyczno-literacki "Arterie". Tematyka numeru skupia się na relacji pomiędzy literaturą a historią i pamięcią.
Tym razem prezentujemy wierszowany felieton Dariusza Staniszewskiego.
Podczas Forum Młodej Literatury rozstrzygnięto XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Dominiaka „Moje Świata Widzenie”. Dzień później na festiwalu odbył się też turniej jednego wiersza.
RECENZJA. Trudno oczekiwać od literatury, a zwłaszcza od poezji, by odważała się podejmować najistotniejsze kwestie życia wspólnotowego w sposób wyważony, czyli niejednoznaczny, nacechowany wątpliwościami, albo uderzający boleśnie i tu, i tam - bo kto to będzie czytał? A jednak z wielką przyjemnością rekomenduję Państwu taką właśnie książkę poety Piotra Gajdy, "Golem".
– Starałem się ukazać całokształt polskiej literatury, jej różnorodność i bogactwo. Więc przetłumaczyłem trzystu autorów, wydałem około dwustu antologii – mówi KARL DEDECIUS, wybitny tłumacz, krytyk i badacz literatury pochodzący z Łodzi. 
Allan Starski zaprojektował scenografię do nowego spektaklu Teatru Powszechnego pt. „Wytwórnia piosenek”. Ludwik Starski z Leonardem Buczkowskim kręcił w Łodzi pierwszy powojenny polski film i właśnie o tym traktuje sztuka. Z tej okazji przypominamy, że ukazała się książka Allana Starskiego i Ireny A. Stanisławskiej pt. „Scenografia”. 
Książka łódzkiego poety Macieja Roberta została nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Tomik Księga meldunkowa w ścisłym finale walczy z czterema innymi propozycjami.
Tomasz Cieślak recenzuje dla nas książkę Izabeli Kawczyńskiej Chłopcy dla Hekate.
Przez dwanaście lat odbywał się w Łodzi Festiwal Literatury "Prope mercatum". Trzynastej edycji nie będzie.