Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się praca Magdaleny Rzadkowskiej Wydawcy książek w Łodzi w latach 1945-1956.
10. edycję konkursu na najlepszy debiut poetycki poprzedniego roku ogłosił Kutnowski Dom Kultury. Ogólnopolski Konkurs Literacki "Złoty Środek Poezji" przez 9 lat organizował w Kutnie Artur Fryz. Mimo jego śmierci coroczny konkurs będzie kontynuowany.
Związany z Łodzią tłumacz, scenarzysta, pisarz i krytyk literacki Maciej Świerkocki został pierwszym Polakiem zaproszonym do jury prestiżowego konkursu International IMPAC Dublin Literary Award.
Styczeń to czas podsumowań. Przedstawiamy zatem subiektywną listę 10 najważniejszych literackich nazwisk z Łodzi i regionu, o których w roku 2013 mówiło się i pisało najwięcej - także na naszym portalu.
Artur Fryz właściwie pojawił się znikąd. To znaczy najpierw urodził się i mieszkał w Ostrowie Wielkopolskim, potem studiował na KUL-u, gdzie podobno widziano w nim następcę Herberta, wreszcie trafił do Kutna i w życie tego miasta wniósł ożywczy powiew.
Laureatka Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za rok 2013 została Magdalena Tulli. Kto jeszcze był brany pod uwagę? Jak przebiegały obrady jury? Trochę dla sportu, a trochę dla podtrzymania zainteresowania nagrodą podjąłem dziennikarskie śledztwo.
Zwycięzcą XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina został mieszkający w Anglii Tomasz M. Mielcarek. Jury w składzie Bronisław Maj, Andrzej Strąk, Alina Świeściak i Grzegorz Wróblewski postanowiło nagrodzić jego tom zatytułowany Obecność. Nagrodę specjalną otrzymała Katarzyna Michalczak, zaś nagrodę publiczności otrzymał Damian Kowal.
Aż pięć tytułów poetyckich wydało na koniec roku Stowarzyszenie Literackie im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wśród nich jest tomik łodzianina Bogusława Bujały.
Monografia Z. Szczepaniaka o A. Rżewskim - robotniku, działaczu społecznym, bojowniku PPS-u, polityku, pierwszym prezydencie Łodzi w niepodległej Polsce. Postaci barwnej, już za życia otoczonej legendą, a obecnie prawie zupełnie zapomnianej.
Nakładem Wydawnictwa UŁ ukazało się  drugie wydanie książki  "Nazewnictwo miejskie Łodzi". Cenne są informacje na temat motywów nazwania danej ulicy akurat tą, a nie inną nazwą i daty nadania nazwy konkretnym ulicom.