Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rozstrzygnięto XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Nowe Inspiracje". W organizowanej przez bałucki Ośrodek Kultury imprezie wzięło udział 130 osób z całej Polski.
Zdjęcie zostało wykonane 9 grudnia 1925 roku w Warszawie podczas pogrzebu Władysława Stanisława Reymonta. Na pierwszym planie dwuosobowa delegacja z Charłupi Wielkiej niesie wieniec z napisem na szarfie: „Swemu przyjacielowi chłopi z sieradzkiego”. 
„Każdy w Łodzi skwerek zna Staś – wróbelek” to książeczka dla dzieci o wybranych motywach z historii Łodzi, opowiedziana przez miejskiego wróbla Stasia.
Nie wierzę w pisanie opowieści, która dzieje się tylko „tu i teraz”, bo teraźniejszość zawsze jest konsekwencją przeszłości i nie da się od tego odciąć – mówi Katarzyna Bonda, autorka powieści kryminalnych.  
Pierwszy w tym roku i pierwszy przygotowany przez nową redakcję - ukazał się numer Tygla Kultury zatytułowany "Oni nie oni".
Rozstrzygnięto VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Autorska Książkę Literacką, organizowanego przez MBP im. Norwida w Świdnicy. Zwyciężył łódzki poeta Kacper Płusa tomikiem Wiersze na żółtym papierze.
Andrzej Poniedzielski, znany i lubiany poeta, satyryk. Na 40-lecie pracy artystycznej 10 X jubilat wystąpił wraz z Dawidem Podsiadłą w Filharmonii Łódzkiej. Było czego posłuchać... A nam opowiada o swojej niewierze w wenę i o zbawiennej bierności…
Krystyna Wieczorek (ur. 1937 r.) – poetka, pisarka i twórczyni ludowa z Lubiaszowa od lat kreśli piórem obraz swojej małej ojczyzny – ziemi piotrkowskiej.
Już po raz 11 Bałucki Ośrodek Kultury organizuje ogólnopolski konkurs poetycki dla dzieci i młodzieży. Kiedyś konkurs nosił tytuł Na skrzydłach poezji, obecnie - Nowe inspiracje.
Wychodzące od 1996 roku czasopismo Tygiel Kultury przeżywało ciężkie chwile - w roku 2014 nie ukazał się żaden numer. Ale będzie lepiej - jeszcze  w tym roku wyjdą dwa numery reaktywowanego "Tygla".