Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rozstrzygnięto IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki "Nowe inspiracje". Jury w składzie Małgorzata Kaczmarek, Czesława Muchowicka i Jolanta Sowińska-Gogacz przyznało nagrody w różnych kategoriach tematycznych (haiku, dowolny utwór poetycki) oraz wiekowych.
W trakcie festiwalu Puls Literatury przyznana została Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima, nawiązująca do przedwojennych tradycji Nagrody Literackiej Miasta Łodzi. Otrzymała ją Magdalena Tulli
Poezja i kultura polska poniosły niepowetowaną stratę. 14 listopada 2013 roku zmarł Artur Fryz, poeta, dziennikarz, twórca piosenek, animator kultury związany z Kutnem, twórca i wieloletni dyrektor festiwalu Złoty Środek Poezji. Arturze, spoczywaj w pokoju.
Z zauroczenia historią potomków Poznańskich powstała książka Urszuli Kowalskiej pt. "Moje łódzkie korzenie", ilustrowana rodzinnymi fotografiami. Autorka szuka wydawnictwa.
Czasem sen bywa powodem, imperatywem, asumptem – do...
A już jesienią to bardzo.
Asumptsen –
        Dziś, nad ranem, mi się przyśnił
        kompot z wiśni
– Modelką jestem od drugiej klasy gimnazjum. W wieku 15 lat rzuciłam się na głęboką wodę, tam była czasami ostra rywalizacja. Mama poradziła mi, żebym znalazła sobie jakiś zdrowy sposób na rozładowanie stresu, pisanie stało się takim sposobem – mówi Bianka Blando, studentka prawa, poetka i modelka.
Sporo ponad sto osób przyszło 22 października do Łódzkiego Domu Kultury na spotkanie zatytułowane Tuwim obecny. Ten wieloznaczny tytuł z jednej strony odnosił się do obecności - poprzez wiersze - Juliana Tuwima, z drugiej - do występujących na scenie współczesnych poetów łódzkich, następców autora Balu w operze.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne publikujemy jeden z kilku fragmentów książki poświęconych Łodzi.
Z okazji 30-lecia twórczości poetyckiej Marka Czuku poprosiliśmy tego łódzkiego poetę o wybór 30 liter z polskiego alfabetu i opisanie za ich pomocą swojego (nie tylko) poetyckiego świata. Ponieważ Marek jest perfekcjonistą, zagospodarował wszystkie 32 litery. Prezentujemy jedyny w swoim rodzaju Alfabet Marka Czuku. Od Albanii po żart.
Rozwija się współpraca Łódzkiego Domu Kultury z brzezińskim Centrum Promocji i Kultury. 3 października gościli w Brzezinach poeci związani z wydawnictwem Kwadratura - Jolanta Sowińska-Gogacz i Piotr Grobliński. 17 października ruszyły warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, firmowane przez redakcję "Kalejdoskopu".