Drzewa Ziemi Łódzkiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Drzewa Ziemi Łódzkiej

Fragment okładki albumu

Wiele osób traktuje drzewa jako zbędną, często kłopotliwą rzecz w ich otoczeniu. Tymczasem Piotr Wypych ukazuje te rośliny jak dzieła sztuki, które niebywale potrafią wzbogacić otoczenie człowieka, choć nie wszyscy chcą ten fakt dostrzegać.
Album „Drzewa Ziemi Łódzkiej” liczy prawie 250 stron wydrukowanych na wysokiej jakości papierze w twardej okładce. Wydawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska przy współpracy merytorycznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Piotr Wypych jest autorem fotografii, tekstu, a również przygotował projekt graficzny publikacji. Czyli publikacja to jego w pełni autorskie dzieło.

Przedstawione w albumie kolorowe i czarno-białe zdjęcia wykonano we wszystkich porach roku, przy różnych warunkach oświetleniowych.  Piotr Wypych z wykształcenia jest nie tylko leśnikiem, lecz też jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Przedstawione przez niego fotografie są małymi działami sztuki. Pokazują drzewa w słońcu, we mgle, w szronie, śniegu… Wynajdywał je na obszarze całego województwa łódzkiego w lasach, parkach, polach, cmentarzach, wsiach, miastach, przy kościołach i innych zabytkowych budowlach. Starał się zaprezentować okazy wyjątkowe, niebanalne, frapujące swoimi kształtami, często będące zabytkami przyrody. Natomiast w podpisach przemycał wiele informacji mających aspekt edukacyjny.

We wstępie autor napisał: „Drzewa towarzyszą niemalże całemu naszemu życiu: poprzez swoją ciągłą obecność są dla nas tak oczywiste, że na ogół ich nie dostrzegamy. A to przecież drzewa w dużej mierze budują nasze krajobrazy – krajobrazy wsi,miast, miasteczek, zadrzewień i dużych zbiorowisk leśnych. Drzewa są wyróżnikiem niepowtarzalnych widoków. Ich forma, skala, skład gatunkowy i rozplanowanie w przestrzeni determinują wygląd odbieranego przez nas krajobrazu...”.

Na zdjęciach można zobaczyć np. aleje grabowe w parku dworskim w Zadzimu i Bykach, lipę drobnolistną w Pajęcznie o obwodzie pnia 780 cm, wiąz szypułkowy w Jeżowie o obwodzie 775 cm, dąb szypułkowy w parku podworskim w Mzurkach o obwodzie 810 cm, jodłę w leśnictwie Molenda o obwodzie 375 cm i wysokości ok. 42 metrów, jesion w Strońsku o obwodzie 470 cm, cis w Woli Wiązowej o obwodzie 264 cm...

Nie mogło zabraknąć w albumie alei starych wierzb płaczących na Bąkowej Górze. Ale są też inne zadziwiające drzewa, jak np. „Kroczące sosny” przy rezerwacie Spała, wnętrze dębu „Cygańskiego” z okolic Kluk, zamykany na kłódkę dąb szypułkowy „Kosynier”, czy sosna we wsi Dęba powstała poprzez zrośnięcie się z sobą aż pięciu drzew!

„Drzewa Ziemi Łódzkiej” są piękną, wartościową publikacją, która powinna docierać do szkół, aby dzieci już od najmłodszych lat poznawały i szanowały piękno Ziemi Ojczystej.

Paweł Reising

Kategoria

Literatura