Dzień przed 13 grudnia 1981 r. | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Dzień przed 13 grudnia 1981 r.

Igor Rakowski-Kłos, fot. Marta Werbowy

Łódzki dziennikarz Igor Rakowski-Kłos postanowił zrekonstruować wydarzenia z przedednia ogłoszenia stanu wojennego. W swojej najnowszej książce „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981” sięga do źródeł - również dotychczas nieznanych - i udziela głosu osobom, dla których ten dzień był szczególny. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova.
Dzięki książce można dowiedzieć się, co działo się w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego. Autor odsłania kulisy tego, co działo się w telewizji, w marynarce wojennej czy w politycznym centrum dowodzenia. Czytelnik dowie się zatem, czym żyli: recepcjonista w Hotelu Europejskim, kierowniczka kina, model pozujący dla „Przekroju”, Danuta Wałęsowa i zespół Perfect. Na co skarżyli się czytelnicy „Świata Młodych”? Kogo szukali milicjanci w Wałbrzychu? Co kupił w Baltonie Aleksander Kwaśniewski? Z tego wielogłosu wyłania się portret społeczeństwa na chwilę przed tragedią. Również - barwny i momentami zaskakujący obraz zwykłego życia w PRL.

- Moja książka dzieje się w dwóch planach: jeden to rozpędzające się przygotowania do operacji wojskowej, a drugi to „zwykłe” życie i poezja codzienności – była przecież sobota, a więc czas przyjęć imieninowych, imprez weselnych, dyskotek i zwykłych popijaw - mówi Igor Rakowski-Kłos, autor książki. - Wrażenie zrobiły na mnie historie prywatne, jak chociażby wspomnienie porodu. Ewa Liszka opowiedziała, jak rodziła córkę w szpitalu w Tychach: opryskliwe salowe, zimna woda w kranie, niezjadliwe pożywienie. Ciekawa była dla mnie relacja Mirosława Soliwody, który w „Świecie Młodych” opublikował list do redakcji, w którym domagał się uruchomienia linii autobusowej dla uczniów na mazurskich wsiach. 

Igor Rakowski-Kłos (ur. 1986 w Łodzi) – od ponad dziesięciu lat dziennikarz, obecnie redaktor magazynu „Ale Historia”. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Wraz z Joanną Podolską współautor książki "Spacerownik śladami Juliana Tuwima" (2013 r.). Laureat Nagrody im. Jerzego Katarasińskiego „Złote Pióro” (2014). Sekretarz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego i członek zarządu Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

materiały prasowe



  • od 10-11-2021

Kategoria

Literatura