Festiwal Kropka+Kreska | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Festiwal Kropka+Kreska

Trzecia edycja Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA odbędzie się pod hasłem "Misja Kosmos" w Fabryce Sztuki w Łodzi w dniach 1-10 X.
Trzecia edycja Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA odbędzie się pod hasłem "Misja Kosmos". Jej bohaterkami są popularnonaukowe książki obrazkowe z zakresu nauk ścisłych: astronomii, kosmologii, fizyki czy matematyki. Ważnym kontekstem dla Festiwalu jest także dorobek literacki Stanisława Lema, który w swojej prozie science-fiction otworzył nowy rozdział refleksji humanistycznej, będącej na pograniczu nauki, technologii, filozofii i sztuki. Podczas Festiwalu przyjrzymy się, jak książka obrazkowa wchodzi w dialog ze światem nauki. Sprawdzimy także, jak oddziałuje ona na twórców innych dziedzin sztuki, takich jak teatr, film czy muzyka.

Od 1 do 10 października Fabryka Sztuki w Łodzi stanie się miejscem, gdzie całe rodziny, dzieci, młodzież, ale także dorosłe osoby zainteresowane picturebookami będą mogły przyjrzeć się temu, jak książki obrazkowe pomagają zrozumieć fakty naukowe i prawa natury, a także rozbudzają ciekawość wszechświata. W programie znalazło się prawie 40 polskich i międzynarodowych wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online.

Jak co roku centralną przestrzenią festiwalową stanie się artystyczna instalacja połączona z czytelnią. Autorka – Adźka Bielecka, inspirując się wyselekcjonowanymi książkami nawiązującymi do tematu przewodniego Festiwalu, stworzy zachęcające do lektury i refleksji miejsce w vintage’owym klimacie. Goście Festiwalu będą mogli także zakupić obecne w czytelni książki na stoisku łódzkiej Księgarni Do Dzieła.

Trzon programu Festiwalu KROPKA+KRESKA stanowią spotkania, warsztaty twórcze i plastyczne, prowadzone przez autorów i autorki książek obrazkowych o tematyce kosmicznej: Małgorzatę Frąckiewicz, Bożkę Rydlewską, Jacka Ambrożewskiego, Justynę Styszyńską, Joannę Gębal i Monikę Zborowską, Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, Annę Czerwińską-Rydel. Książki obrazkowe oraz proza Stanisława Lema stały się także inspiracją dla zaproszonych na Festiwal pedagogów i pedagożek do stworzenia autorskich warsztatów konstruktorskich, tanecznych, performatynych czy spaceru filozoficznego. Wiele miejsca podczas spotkań warsztatowych poświęcone będzie sylwetkom polskich naukowców i naukowczyń, którzy mieli wpływ na przełomowe odkrycia dotyczące kosmosu.

Dla osób dorosłych zainteresowanych picturebookami zarówno zawodowo, jak i osobiście, odbędzie się spotkanie dyskusyjne o fenomenie i sukcesie popularnonaukowych książek obrazkowych. W rozmowie udział wezmą autorzy (Boguś Janiszewski i Max Skorwider), redaktor wydawnictwa Dwie Siostry (Maciej Byliniak), pedagożka twórczości i trenerka (Monika Just) oraz  literaturoznawczyni i prezeska Polskiej Sekcji IBBY (Anna Czernow). Kolejnym spotkaniem eksperckim będzie twórcze śniadanie z Dawidem Ryskim (autorem identyfikacji wizualnej tegorocznego Festiwalu) dla studentów kierunków artystycznych związanych z ilustracją.

Wyróżniającym znakiem Festiwalu KROPKA+KRESKA jest bogaty program performatywny, w którym organizatorzy pokazują, jak książka obrazkowa inspiruje twórców innych dziedzin sztuki. W tym roku kosmiczne i lemowskie tropy zaprezentują: autorzy i autorki spektakli narracyjnych (Jacek Kaczmarek i Patrycja Napierała, Katarzyna Jackowska-Enemuo i Antoni Sojka), Mały Teatr Ilustracji („Księżyc” – spektakl Kamishibai), Dansema Dance Theatre z Litwy („Twinkles” – spektakl taneczny dla najnajów), Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic („Wielkie Gorące Szybkie Puff” na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”), Teatr Lalek Guliwer z Warszawy („Przyjaciel Automateusza – spektakl online na podstawie prozy Stanisława Lema), Frozen Charlotte ze Szkocja („Valentina’s Galaxy” spektakl online inspirowany historiami kobiet w kosmosie).

Uczestnicy Festiwalu będą też mieli okazję stworzyć kosmiczny dress code, potańczyć podczas Kosmicznego Disko, obejrzeć online zwariowany serial familijny „NASZA – misja na Marsa” czy przeżyć międzyplanetarną przygodę, nocując w Fabryce Sztuki. A na finał Festiwalu koncert „Nie z tej Ziemi” zagra Asi Mina z kwartetem SONOS.

Partnerami KROPKI+KRESKI są Biblioteka Miejska w Łodzi, EC1, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Księgarnia Do Dzieła. W ramach współpracy z Festiwalem instytucje te przygotowały różnorodne propozycje wydarzeń towarzyszących: pokazy filmów i animacji krótkometrażowych, seans w Planetarium, warsztaty twórcze i z kodowania, gra w podchody, doświadczenia naukowe, spotkanie wokół książek popularnonaukowych dla dorosłych, bookcrossing. 

Jak podkreślają członkinie kolektywu programowego Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA. Misja Kosmos: Temat powstał z obserwacji polskiego rynku wydawniczego. Popularnonaukowe książki obrazkowe nie tylko święcą triumfy ekonomiczne, ale także przedstawiają ogromną wartość artystyczną i naukową. Wierzymy, że spotkanie z kulturą słowa i obrazu oraz z treściami naukowymi, rozbudza w młodych czytelnikach i czytelniczkach ciekawość świata i wyrównuje szanse edukacyjne. W tym roku przyjrzymy się światu z perspektywy kosmosu. W kolejnych latach czeka nas Misja Ziemia oraz Misja Człowiek. Na marginesie chcemy dodać, że w programie Festiwalu znajdą się nie tylko mądre i naukowe tematy, ale także spora dawka kosmicznego szaleństwa.  

Szczegóły programu: www.festiwalkropkaikreska.com oraz @kropkapluskreska

Od organizatorów:

IDEA

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.
Albert Einstein

Wszyscy pochodzimy z gwiazd. To powszechnie znany fakt naukowy. Najprościej mówiąc, gdy gwiazda umiera, wyrzuca w przestrzeń pierwiastki, z których zbudowana jest cała nasza planeta.

Skoro jesteśmy częścią gwiezdnej rodziny, warto poznać się bliżej. Aktywujmy zatem wyobraźnię – najszybszą znaną ludzkości rakietę kosmiczną. Lecąc z prędkością światła, znaleźlibyśmy się na Słońcu w 8 minut i 20 sekund. Lecz wystarczy, że zamkniemy oczy, natychmiast przenosimy się na powierzchnię tej parzącej w stopy gwiazdy. Jak nie zgubić się w rozciągającej się przed nami czasoprzestrzeni? Szukajmy drogowskazów, które pozostawili we wszechświecie ziemscy naukowcy i naukowczynie. Ich teorie brały początek z brawurowej mocy ludzkiej wyobraźni. A gdy silniki naszej imaginacji zaczną słabnąć, wezwijmy na pomoc artystki i artystów. Jedni pomogą nam zrozumieć fakty naukowe, przepuszczając wiedzę przez filtr swoich dzieł. Inni, snując futurystyczne wizje wszechświata, odkryją przed nami nowe możliwe kierunki gwiezdnej podróży.

Bohaterami III edycji Festiwalu “KROPKA+KRESKA” są autorzy i autorki książek obrazkowych, którzy podjęli się kosmicznej misji – popularyzowania poprzez sztukę wiedzy z zakresu nauk ścisłych: astronomii, kosmologii, fizyki czy matematyki. Ważnym kontekstem dla Festiwalu jest także dorobek literacki Stanisława Lema, który w swojej prozie science-fiction otworzył nowy rozdział refleksji humanistycznej, będącej na pograniczu nauki, technologii, filozofii i sztuki.

Książka obrazkowa ma jedyną w swoim rodzaju moc zasilania wyobraźni. Łączy w sobie kulturę słowa i obrazu. Podczas Festiwalu przyjrzymy się, jak wchodzi ona w dialog ze światem nauki. Rozbudza naszą ciekawość. Pomaga zrozumieć prawa natury. Sprawdzimy, jak oddziałuje ona na twórców innych dziedzin sztuki, takich jak teatr, film czy muzyka.

Zapraszamy dzieci, młodzież i całe rodziny na pokład festiwalowej rakiety.  Zbadajmy razem wszechświat sztuki i nauki – w interaktywnej kosmicznej czytelni, na warsztatach i spotkaniach wokół książek obrazkowych, na eksperckich wykładach oraz podczas różnorodnych wydarzeń artystycznych inspirowanych ilustracją i literaturą.

Przed nami – Misja Kosmos. Ruszamy!