Krystyna Wieczorek – pisarka rodzinna | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Krystyna Wieczorek – pisarka rodzinna

Krystyna Wieczorek (ur. 1937 r.) – poetka, pisarka i twórczyni ludowa z Lubiaszowa od lat kreśli piórem obraz swojej małej ojczyzny – ziemi piotrkowskiej.
Krystyna Wieczorek (ur. 1937 r.) – poetka, pisarka i twórczyni ludowa z Lubiaszowa od lat kreśli piórem obraz swojej małej ojczyzny – ziemi piotrkowskiej. Jest urodzoną gawędziarką, z zainteresowaniem słucha się jej opowieści o historii, obyczajach, codziennym życiu na wsi. Autorka ma wielką łatwość przelewania swoich myśli na papier, pisze odręcznie, właściwie bez skreśleń. W pracy twórczej dopinguję ją rodzina, a wnuk przepisuje rękopisy. Krystyna Wieczorek ma własne wydawnictwo i stronę internetową: www.krystynawieczorek.strefa.pl, za pośrednictwem której można kupić wszystkie jej publikacje.

Jest autorką sagi „Młyn na Stawkach” oraz licznych wierszy i opowiadań. Zaczynała od poezji. Pierwsze utwory, jak sama wielokrotnie wspomina, napisała „ z potrzeby serca i smutku na duszy” po tragicznej śmierci syna. Były to jednak próby intymne, zmagania z własną wrażliwością. Dopiero w 1995 r. debiutowała na łamach kwartalnika „Siódma Prowincja”. Wydała tomiki wierszy: „Rozmyślanie” i „Wspomnienia...” W 1997 r. została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie „Pamiętniki nowego pokolenia chłopów polskich”. Twórczość poetki prezentowana była w wielu pismach lokalnych oraz ogólnopolskich.

Plastyczne opisy obrzędów i przyrody, codzienne problemy zwykłych ludzi na tle wydarzeń dziejowych pod zaborem rosyjskim i w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, intrygująca historia miłosna – to tylko niektóre walory jej powieści. Nic dziwnego, że bywa nazywana „Reymontem w spódnicy” czy „naszą Orzeszkową”. Losy rodziny Paszewskich opisała w wielotomowej sadze, którą tworzą: „Młyn na Stawkach”, „Młyn na Stawkach – nad Czarną” (t.1. i 2.) i„Młyn na Stawkach – nad Czarną i Wąglanką” (t. 3.). To historia jej własnej rodziny. Burzliwe dzieje mieszkańców okolic Golesz sięgają czasów z przełomu XIX i XX w., z retrospekcjami nawiązującymi do mrocznych epizodów z powstania styczniowego. W przygotowaniu ma już kolejną cześć historii rodzinnych i planuje zamknąć opowieść, przedstawiając zdarzenia z czasów współczesnych.

Jej książki to prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie, którego prawie już nie ma. Odchodzi w zapomnienie z codziennymi rytuałami, religijnymi obrzędami, pieśniami, przyśpiewkami, a Krystyna Wieczorek próbuje go zatrzymać. Na kartach powieści znaleźć można oryginalne przepisy kulinarne i zielarskie, można na przykład dowiedzieć się, jak zrobić kwaszony barszcz na kiełbasie czy miksturę z tłuczonych kasztanów z jagodami jałowca, która przykładano na bolące miejsca.

Poprzez dorobek literacki Krystyna Wieczorek ukazuje bogactwo zwyczajów i tradycji regionu piotrkowskiego. Ma na swoim koncie takiej publikacje, jak: „Nasza tradycja – obrzędy i zwyczaje w powiecie piotrkowskim”, „Jadło piotrkowskie” oraz „Regionalne nalewki i ciasta”. Napisała również: powieść historyczną o losach mieszkańców okolic Wolborza w początkach XX w. – „Ślady tamtych dni”.

Artystka jest ambasadorką kultury polskiej również za granicą, należy do Stowarzyszenia Pisarzy, Dziennikarzy i Tłumaczy APAJTE z siedzibą w Paryżu. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to: Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Superekslibris, przyznany w 2012 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi; a także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany w 2013 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Więcej informacji: www.krystynawieczorek.strefa.pl