"Lamus" - wystawa w WBP im. Piłsudskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

"Lamus" - wystawa w WBP im. Piłsudskiego

"Lamus - królestwo rzeczy". Plakat: Zofia Worpus-Budziejewska

 „Lamus – królestwo rzeczy. Świat przedmiotów w literaturze dla dzieci i młodzieży”. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy pod tym tytułem. Ekspozycja zachęca do retrospektywnego spaceru po  lekturach  dzieciństwa i młodości oraz do zapoznania się z nowymi publikacjami dla młodych czytelników, które są dostępne w Bibliotece.
Bohaterów literackich charakteryzuje zarówno przestrzeń, jak i przedmioty, które posiadają lub które znajdują się w ich otoczeniu. Ujawniają ich zainteresowania i wiek, umożliwiają rozpoznanie ich pozycji społecznej, rodzaju wykonywanych czynności, typu profesji, specyficznych cech psychologicznych. Są ważnymi atrybutami naszych przyjaciół z lektur naszego dzieciństwa i młodości, czasami bywają bohaterami baśni i opowiadań. Często są niezbędne do osiągnięcia celu lub spełnienia marzenia. W naszym codziennym życiu rzeczy pełnią różnorakie role. Obecne są w sztuce jak, i w otaczającej nas rzeczywistości. Niektóre z nich cenimy szczególnie, inne traktujemy obojętnie. Rzeczy mogą być traktowane jako przedmioty, dzięki którym przechowywana jest pamięć i historia (eksponaty muzealne, fotografie), a inne naznaczone nostalgią są prywatnymi pamiątkami naszych relacji z bliskimi, świadkami naszego życia.

W literackim lamusie, jak w każdej porządnej rupieciarni czy przydomowym schowku, znajdują się małe i duże przedmioty codziennego użytku, bibeloty z kominka, dawne pluszowe i wystrugane z drewna zabawki, zapomniane parasole, garderoba z której wyrośliśmy, szafy, lustra krzesła i stołki. Czy są to przedmioty zwykłe czy magiczne zależy od tego z jakiej bajki pochodzą…

Literackie królestwo rzeczy zostało wzbogacane o przepiękne eksponaty wypożyczone z łódzkiego Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla. Na wystawie przypomniane zostaną niezwykłe ilustracje autorstwa Jana Marcina Szancera, Manueli Adreani, Janusza Grabiańskiego, Edwarda Lutczyna, Zbigniewa Rychlickiego i innych znanych ilustratorów książek dla dzieci.

Ekspozycja prezentowana jest od 20 października do 11 listopada 2020 r. w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi Biblioteki (ul. Gdańska 100/102, wejście A).

Informacji o wystawie udzielają pracownice Działu Dziecięcego WBP w Łodzi: tel. 42 6630350, mail: dzieciecy@wbp.lodz.pl

mat.prasowe