Łódzkie mozaiki - nowość wydawnicza i spotkanie z autorem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Łódzkie mozaiki - nowość wydawnicza i spotkanie z autorem

"Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u" to opracowanie prezentujące zagadnienia z zakresu niedocenianej estetyki czasów Polski ludowej. W tej bogato ilustrowanej książce Bartosz Stępień kompleksowo opisał ponad sześćdziesiąt realizacji. Efektem jego kilkuletniej pracy badawczej jest katalog mozaik, sgraffito, płaskorzeźb ceramicznych i metalowych oraz malowideł zrealizowanych na terenie Łodzi. Książka ukazała się w wydawnictwie Księży Młyn, a "Kalejdoskop" objął publikację patronatem. 21 I odbędzie się spotkanie z autorem.
Akcenty plastyczne były znakomitym uzupełnieniem wnętrz oraz elewacji gmachów użyteczności publicznej, podkreślały ich rangę lub nadawały im określony charakter. Z czasem mozaiki i płaskorzeźby trafiały do nowo budowanych łódzkich zakładów przemysłowych, gdzie służyły "idei humanizacji miejsc pracy".

Projektowaniem oraz wykonywaniem mozaik, malowideł i sgraffito zajmowali się czołowi łódzcy artyści plastycy różnych specjalizacji. Ich wkład w estetykę przestrzeni miejskiej i wnętrz obiektów na terenie Łodzi był często niesprawiedliwie pomijany. Publikacja prezentuje ich twórczość plastyczną w kontekście architektury. Warto przyjrzeć się tym wyjątkowym realizacjom z czasów PRL-u i docenić ich ponadczasowy design.

Wspólnie z wydawcą oraz Poleskim Ośrodkiem Sztuki zapraszamy na spotkanie autorskie z Bartoszem Stępniem, autorem takich książek jak: "Łódzkie murale", "Łódzkie neony" i najnowszej z nich "Łódzkie mozaiki". Spotkanie odbędzie się w dniu 21 stycznia 2022 roku o godz. 17:00. Miejsce spotkania: Poleski Ośrodek Sztuki filia Karolew ul. Bratysławska 6a. Na miejscu będzie można oczywiście zakupić książkę i uzyskać dedykację od autora.

Dawid Brykalski