Nikt, nigdy, nigdzie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Nikt, nigdy, nigdzie

Mroczna i brudna historia przesiąknięta tym, co w człowieku najniebezpieczniejsze – poczuciem bezkarności. Kryminał, w którym psychika i moralność czytelnika zostają wystawione na nie lada próbę. „Nikt” Macieja Kaźmierczaka to kolejna powieść łódzkiego pisarza, której fabuła toczy się właśnie w Łodzi. 
Wydawca tak anonsuje łódzki kryminał:

"W łódzkiej kamienicy znaleziono ciało Moniki Maj. Choć młoda kobieta miała podcięte żyły, to na brzegu wanny tylko w jednym miejscu dostrzeżono ślady krwi. Zupełnie jakby dziewczyna przyjęła pozę i zastygła w bezruchu. Sprawa trafia w ręce podkomisarz Kamili Szolc. Ta podejrzewa, że kobieta została zamordowana, a sprawca nieudolnie upozorował jej samobójstwo.

Wkrótce na jaw wychodzą kolejne wstrząsające fakty. Dokładnie rok wcześniej, w tym samym mieszkaniu zginęła inna kobieta – Karolina Gryz. Oficjalną przyczyną śmierci było samobójstwo. Obecne wydarzenia rzucają jednak zupełnie nowe światło na sprawę sprzed roku. Czy doszło do fatalnej pomyłki śledczych? Jak naprawdę zginęła Karolina Gryz? Czy Monika Maj została zamordowana, bo wiedziała zbyt wiele?

Podczas gdy śledczy pracują nad rozwiązaniem zagadki, dostają kolejne zgłoszenie. W pobliskim lesie przypadkowy przechodzień natrafił na wpół powieszoną i nieprzytomną nastolatkę. Ślady na jej ciele wskazują, że była torturowana. Choć zbrodnia różni się od wcześniejszych, to intuicja podpowiada Szolc, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania sprawy. Ma nadzieję, że jej zeznania pomogą skierować śledztwo na właściwe tory. Ale ofiara nie jest skora do współpracy, a na pytania o to, kto ją więził, drżącą ręką zapisuje tylko jedno słowo: NIKT…"

„Nikt” to mroczny i niepokojący kryminał. Historia stworzona przez Macieja Kaźmierczaka wciąga, postaci wzbudzają nie tylko strach, grozę, ale i ciekawość. Czytelnik wraz z bohaterami odkrywa kolejne tajemnice i sekrety, które zaprowadzą go do finału tej historii. 

Maciej Kaźmierczak – autor zbioru opowiadań „Zwierzyna” (2015) oraz powieści: „Polowanie na kaczki” (2017), „Wszechmocny” (2018) „Dziennikarz” (2020), „Martwy ptak” (2021). Opublikował kilkadziesiąt opowiadań, za jedno z nich został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Prowadzi pesymistyczny profil „Lepiej nie będzie”. Autor jest również znany pod pseudonimem Poważny Postczłowiek.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza prezentujemy fragment powieści (poniżej artykułu - plik do pobrania).

Dawid Brykalski

Kategoria

Literatura

Do pobrania

27 (Pobrań: 71)